Контакт

Европа

Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите

Објавено пред

Убиецот кој во центарот на украинската престолнина Киев во четвртокот претпладнето го застрела поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, им подлегнал на повредите, соопшти директорот на болницата во која бил хоспитализиран, пренесе украинската телевизија.

dobivaj vesti na viber

Според последните податоци од истрагата, убиецот пукал четири пати во поранешниот руски пратеник Денис Вороненков пред главниот влез на хотелот „Премиер палас“ во центарот на Киев, кој откако во Русија беше осомничен за финансиски малверзации на почетокот од 2010-те години, кон крајот на минатата 2016 година пребегна со сопругата во Украина.

Тој добил украинско државјанство, но не се откажал од руското, објавија надлежните институции во Москва. Вороненков сведочеше на суд во процесот против поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, кој беше соборен по безредијата на киевски Мајдан од прозападната опозиција во февруари 2014 година.

Телохранителот на Вороненков, исто така, бил ранет во нападот, но успеал да пука во напаѓачот, кој потоа беше пренесен на одделот за интензивна нега во една од киевските болници. Претходно некои медиуми објавија дека тој е надвор од животна опасност.

За телевизијата NewsOne, началникот на болницата Николај Демин изјави дека според процените на лекарите, убиецот бил застрелан „веројатно со четири куршуми“. Според непотврдените информации тој бил ранет во градите и во главата.

Идентитетот на убиецот досега не е утврден, но полицијата објави дека кај него биле најдени лични исправи на државјанин на Украина. Истрагата за ова убиство засега се води како нарачана ликвидација.

Според електронското издание Обозревател, наводниот убиец бил роден 1988 година, бил баран од властите по обвиненија за фиктивни бизниси и перење пари од криминални активности.

На Вороненков, инаку, во декември 2014 година му бил одземен пратеничкиот имунитет во врска со дело за бесправно заземање на објект во центарот на руската престолнина Москва. Во декември 2016 година емигрирал во Украина, а во февруари оваа година официјално е подигнато обвинение против него за измама и издадена е меѓународна потерница по него.

Украинскиот претседател Петро Порошенко претходно изјави дека станува збор за „терористички чин“, како и дека не било случајно тоа што убиството се случило истиот ден кога се случи и експлозија и пожар во складиште за оружје на истокот од Украина.

Реакцијата на Порошенко на убиството на Вороненков е апсолутно без преседан и апсурдна“, смета заменикот претседател на комисијата за одбрана и безбедност на рускиот парламент, Франц Клинцевич. Според него, „на такво ниво со вакви обвинувања не треба да се избрзува… А обидот да се поврзе убиството на Вороненков со пожарот во складиште е врв на апсурдноста“./крај/мф/сн

 

(© REUTERS/ Valentyn Ogirenko)

Европа

Уапсен заменикот на моќниот генерал на Путин

Објавено пред

Генерал-полковник Вадим Шамарин, началник на Главната управа за комуникации и заменик-началник на Генералштабот на вооружените сили на Валериј Герасимов, е уапсен во Русија. Тој е осомничен за примање поткуп од големи размери, пренесоа руските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Комерсант“ пишува дека куќата на Шамарин била претресена, а потоа бил одведен на распит. Ова е четврто апсење висок функционер во руската одбрана од април кога заменик-министерот за одбрана, Тимур Иванов, беше ставен во истражен затвор поради сомнение за примање поткуп.

Оттогаш уапсени се и генерал-полковник Јуриј Кузњецов, началник на Генералштабот во Министерството за одбрана, и генерал-мајор Иван Попов, поранешен командант на руската 58. армија. Низата апсења доаѓаат во време на големи промени во одбранбениот естаблишмент на Русија откако претседателот Владимир Путин го разреши Сергеј Шојгу од функцијата министер претходно овој месец заменувајќи го со Андреј Белоусов.

Инаку, во 2020 година беше уапсен Халил Арсланов, претходникот на Шамарин на позицијата началник на Главната управа за комуникации. Тогаш Арсланов беше обвинет за проневера на 6,7 милијарди рубли. Стануваше збор за набавка на телекомуникациска опрема по напумпани цени.

Прикажи повеќе...

Европа

Лидерот на опозицијата во Британија: Изборите се шанса да се стави крај на хаосот на владата на Сунак

Објавено пред

Кир Стармер, лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, денеска изјави дека националните избори во јули ќе и дадат шанса на земјата да стави крај на хаосот на конзервативната влада на британскиот премиер Риши Сунак.

dobivaj vesti na viber

„Време е за промени“, им рече Стармер на своите приврзаници откако Сунак објави дека изборите ќе се одржат на 4 јули, објави Ројтерс.

Британскиот премиер Риши Сунак претходно денеска потврди дека националните избори во Британија ќе се одржат на 4 јули.

Сунак додаде дека кралот Чарлс III одобрил распуштање на парламентот и дека изборите ќе се одржат на 4 јули.

Ројтерс претходно објави дека Сунак најавил дека изборите ќе се одржат во втората половина на годината.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија: Премиерот Сунак најави парламентарни избори на 4 јули

Објавено пред

Иако претходно најави општи избори во Велика Британија за крајот на годината, премиерот Риши Сунак најави дека жителите на оваа земја ќе излезат на гласање на 4 јули.

dobivaj vesti na viber

Тој побара од кралот Чарлс да го распушти Парламентот, што ќе се случи на 30 мај.

Сунак ја презеде функцијата по краткиот мандат на Лиз Трас и е првиот британски премиер со индиско потекло.

Во говорот пред резиденцијата на премиерот во лондонската Даунинг стрит, Сунак изјави дека „време е Велика Британија да избере во кого верува“.

Тој размислуваше за тоа како конзервативните влади се справија со пандемијата на Ковид 19, војната во Украина и зголемената инфлација во Велика Британија.

„Се водам од фактот дека треба да го направиме она што е правилно за нашата земја, а тоа не е лесно. Не можам да кажам дека тоа е политика на Лабуристичката партија, бидејќи не знам што нудат тие, а искрено мислам дека и вие не го правите тоа“, рече Сунак.

За време на говорот на Сунак од звучниците пред портата на резиденцијата се слушаше песната „Things Can Only Get Better“, која лабуристите ја користеа во успешната изборна кампања на Тони Блер во 1997 година.

Актуелниот лидер на Лабуристичката партија Кир Стармер изјави дека „овие избори се она што го чекаше Велика Британија“ и при своето обраќање пред медиумите неколку пати го повтори зборот „промена“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија44 минути

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија2 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет3 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија3 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет3 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет3 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија13 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија18 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија19 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија20 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет22 часа

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија23 часа

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија24 часа

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија1 ден

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...

Македонија1 ден

Граѓаните на Куманово да не ја користат водата за пиење од Водоводот, алармира ЦУК

Денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување...

Европа1 ден

Норвешка ја призна палестинската држава

Владата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава. Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека...

Македонија1 ден

„Георгиев и Мемети се само дел од криминално судскиот октопод“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС и ДУИ се причината поради која денеска правосудството е корумпирано. Наке Георгиев и Иџет Мемети се остатоците од криминалната...