Контакт

Европа

ОБСЕ ја започна контролата на руско-украинската армија

Објавено пред

Русија објави дека набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнаа во средата да ги набљудуваат двете контролни точки на руско украинската граница, додека НАТО повторно обвинува дека расте бројот на руските војници и вооружување на границата на што Москва одговара дека станува збор за пропаганда, а агенциите пренесуваат дека истражителите сѐ уште не можат да допрат до местото на падот на малезискиот авион поради борбите во кои украинската армија по секоја цена сака да ја заземе таа област контролирана од проруските бунтовнции.

„Надзорот на контролните премини ‘Донецк’ и ‘Гуково’ ќе го извршуваа 16 набљудувачи на ОБСЕ во текот на следните 24 часа“, соопшти руското министерство за надворешни работи, но не е наведено кога мисијата ќе заврши, но истакнува дека набљудувачите „можат да бидат загрозени“ поради продолжение гранатирања од украинска територија на руските гранични премиени во кои претходно месецов загина еден маж, две жени беа ранети а повеќе цивилни домови на руска територија беа оштетени.Воениот командант на НАТО за Европа, американскиот генерал Филип Бридлав изјави дека бројот на руски војници „значително е над 12 илјади“ по должината на границата со Украина. Претходно во средата Бридлав во Пришина изјави дека НАТО регистрирал како се трупа воена опрема од руската граница. „Гледаме како опремата се префрлува од внатрешен централен воен округ во Русија до Ростов“, изјави Бридлав. Додаде дека воената опрема таму се склопува и се префрлува кон границата и преку неа.Портпаролот на руското министерство за одбрана, генерал-мајорот Игор Конашенков во неделата одговараји на постојание обвинувања на САД дека префрла оружје воисточна Украина и ги гаша позициите на украинската армија го потсети Вашингтон дека во текот на последните четири месеци руските погранични области со Украина во рамките на Виенскиот документ од 2011 година и Договорот за Отворено небо ги посетиле 18 меѓународни инспекции. Во составот на овие инспекции, покрај претставници на САД и НАТО, имало и воени инспектори од Украина. Овие групи извршиле и набљудување од воздух на посочените региони, а ги посетиле и воените единци коишто ги интересирале и не нашле никакви прекршувања.Со повикот набљудувачите на ОБСЕ да ги контролираат граничните премини и контролни пунктови на руско-украинската граница, а таква понуда уште во јуни ѝ упати и на пограничната служба на Украина – да врши контрола од руската страна на заедничката граница, Москва им одговара на Вашингтон и на Киев за обвинувањата дека преку посочените гранични премини ги снабдува бунтовниците во Украина со воена опрема. Москва тврди дека мисијата на ОБСЕ е „нов доказ на добрата волја на Русија која се обидува да помогне во намалувањето на внатрешниот украински судир“. Претходно Русија упати остар протест до Украина откако украинската армија со артилериски оган го гаѓала граничниот премин „Гуково“ меѓу двете земји и предупреди дека сличните акции ќе предизвикаат „последици“. Москва повеќепати досега се жалеше дека граничните премини биле цел на артилериски напади од украинската територија, а кон крајот на јуни беа заробени и две оклопни возила на украинската армија кои ја минале граничната линија и навлегле во руската територија.Меѓународните истражители и натаму не можат да дојдат до местото на падот на авионот на летот МН17, објави во средата во Хаф, холандскиот шеф на мисијата задолжен за префрлање на телата на жртвите во нивните татковини. „Несигурноста по патиштата и по должината на патот е голема. Тоа го заклучивме на основа на извештајот на извидувачката мисија на ОБСЕ во текот на денот“, изјави Питер Јаап Аалбергберг.Четврти дена по ред невооружените полициски истражители од Холандија и Австралија, не успеваат да дојдат до местото на падот на малезискиот авион. И покрај објавениот прекин на огнот на местото на несреќата, иако украинскиот претседател Петро Порошенко во понеделникот издаде наредба украински сили да ги сопрат борбените дејствија во радиус од 40 километри од местото на несреќата, украинската армија продолжува со офанзивата во обидот да ја заземе целата област, при што, како што предупредија проруските бунтовници, се уништуваат докази. „Постојано се проценува безбедност, ќе настојуваат да дојдеме следните денови на местото на несреќата, но голем прашање е дали безбедноста ќе се подобри“, рече Аалберсберг.Холандската полиција, меѓутоа предупреди дека се мали шансите во тоа да се успее, поради постојаните судири. Аалберсберг извести дека во четврток се очекува доаѓањето на 68 експерти и полицајци од Малезија./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Меркел по критиките почна да носи маска

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, почна да носи заштитна маска во јавноста, откако беше цел на критики поради тоа што не ја носеше, и покрај препораките на владата за сузбивање на коронавирусот.

Меркел се појави денес во горниот дом на германскиот парламент со црна маска, на која е логото на германското претседателство на Европската Унија.

Ја симна маската дури откако го зазеде местото во салата, на пропишано растојание од другите службени лица, пренесува АП.

Меркел беше фотографирана со слична маска вчера за време на средбата со гувернерот на германската сојузна држава Берлин.

Прикажи повеќе...

Европа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Објавено пред

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19 со дозвола на ниво на Европската Унија.

Брисел изјавува дека одобрувањето за ремдесивир е издадено по забрзана постапка по препораката на Европската агенција за лекови, која исто така беше усвоена од земјите членки на ЕУ.

Се додава дека издавањето на одобрението траело само една недела од препораката на Европската агенција за лекови, во споредба со вообичаените 67 дена колку што на Европската комисија обично и се потребни за да одобри некој производ.

Комесарот за здравство, Стела Киријакидес потенцира дека ова е значаен чекор во борбата против вирусот.

„Фактот што дадовме одобрување помалку од еден месец по барањето покажува колку е подготвена ЕУ да реагира што е можно побргу кога ќе се појави нов лек“, изјави Киријакидес.

Комисијата наведува дека на „ремдесивир“ сега му е дозволен условен промет, што е еден од механизмите на ЕУ направени за да се обезбеди ран пристап до лекови потребни за одговор на итни случаи како што е тековната пандемија.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни пари

Објавено пред

Со поддршка на експерти од Европол, полициската агенција на Европската унија, во две одделни операции во Шпанија и Романија минатиот месец биле откриени нелегални печатници за фалсификувани евра, односно романски леи.

Во операцијата во Шпанија, полицијата соработувала со колумбиските истражни тела, бидејќи како двајца главни осомничени уапсени се државјани на Колумбија, претходно познати на локалните власти за слични активности, пренесоа светските агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа36 минути

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија52 минути

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ2 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија3 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет4 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија4 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија4 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион5 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа5 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет5 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија6 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет6 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија7 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион7 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија18 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет21 час

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт21 час

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија22 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија23 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Досие