Контакт

Европа

Русин загина кај ростовски Донецк од украинска граната, Москва се закани со жесток одговор

Објавено пред

Еден маж загинал а две жени се ранети кога граната истрелана од територијата на Украина погодила две куќи во градот Донецк, кој се наоѓа на руска територија во Ростовската област, а Москва поради повторувањето на ваквите инциденти предизвикани од украинската армија жестоко ќе одговори, порачал заменикот министер за надворешни работи на Руската Федерација, Григориј Карасин.

 

Претставникот на регионалната влада на Ростовската област, Александар Титов за Итар-Тасс изјавил дека граната паднала во пет часот наутро по средноевропско време и погодила две куќи во Донецк, руски град со исто име како и милионскиот во источна Украина кој е повеќе од три месеца под контрола на проруските украински народни милиции. Претходно Русија упати остар протест во четвртокот до Украина откако украинската армија со артилериски оган го гаѓала граничниот премин „Гуково“ меѓу двете земји и предупреди дека сличните акции ќе предизвикаат „последици“.  Москва повеќепати досега се жалеше дека граничните премини биле цел на артилериски напади од украинската територија, а кон крајот на јуни беа заробени и две оклопни возила на украинската армија кои ја минале граничната линија и навлегле во руската територија.На 28-ми Москва објави дека истиот граничен премин бил гаѓан од силите на украинската армија, Националната гарда на Украина и милитантите од ултранационалистичкитечкото движње Десен сектор, чиишто паравоени единици се исто така ангажирани во повеќе од тримесечната ткн. „антитерористичка“ операција за заземање на контролата во источните проруски региони на Украина каде големи области се под контролата на ткн народни милиции за самоодбрана кои не ги признаваат новите прозападни власти во Киев.„Во моментов се води истрага за инцидентот, и фактите укажуваат дека се случува опасна ескалација на тензиите на границата (меѓу Русија и Украина), и тоа претставува значително повисоко ниво на опасноста за нашите граѓани кои живеат на територијата на Руската Федерација. Притоа, нашиот демарш ќе биде жесток, конкретен, но ќе се почекаат сите околности на инцидентот“, рекол Карасин.„Се разбира, соодветна реакција нема да изостане. Разговорите со украинската страна по оваа тематика ќе бидат сериозни и остри“, додал рускиот дипломат. Карасин, исто така, додал дека инцидентот уште еднаш ја истакнал неопходноста од неодложното ставање крај на крвопролевањата и продолжување на преговорите во рамките на Контакт групата со учество на сите страни во конфликтот. Во меѓувреме продолжуваат нападите на украинските воздухопловни сили кои ги бомбардираат позициите на проруските бунтовници по должината на боиштето во источниот дел од земјата, во одмазничките напади откако во петокот украинските сили кои напредуваат кон Донецк претрпеа големи загуби во контранапад на бунтовниците, во кој загинале најмалку 30 припадници на разните украински формации, а според некои непотврдени информации на очевидци загубите на украинските сили се движеле до педесет загинати и над сто ранети.Украинската армија во саботата, исто така, го демантираше тврдењето на бунтовниците дека собориле уште еден борбен авион на противникот. Во меѓувреме расте бројот на жртвите меѓу цивилното население во источна Украина. Така, во неделата е потврдено дека како резултат на гранатирањето на населбата крај рудникот „Трудовскаја“ во Донецката област загинале 12 рудари, а во гранатирањето од минофрлачи и хаубици во местото Маринка во југозападниот дел од Донецката област во саботата навечер загинале 6 луѓе, додека четири биле ранети. Во неделата, пак, во блиското место Петровск загинале уште 6 луѓе, а уште 8 биле ранети, пренесува РИА Новости./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Европа

На Република Сан Марино и се заканува опасност од банкрот и губење на независноста

Објавено пред

Република Сан Марино е во опасност да банкротира поради економската криза што се случи по пандемијата на „Ковид-19“.

Поради долгот, таа би можела да ја загуби својата 1300-годишна независност, пишува весникот „Ил фато Квотиџиано“.

На почетокот на пандемијата, Република Сан Марино се двоумеше да воведе карантин поради економски причини, но откако беа заразени 1.200 граѓани од вкупно 33.000 и процентуално скокна на првото место во однос на бројот на заразени во светот, надлежните беа принудени да воведат рестриктивни мерки.

Дури и пред пандемијата, банкарскиот систем на Републиката се распаѓаше, долговите на земјата пораснаа на 360 милиони евра, а сега, за да се избегне финансискиот колапс, надлежните во Сан Марино бараат помош од својот прв сосед Италија, и „Банкиталија“.

Република Сан Марино долго време беше даночен рај, идеално место за криење пари и траги на фирми чиешто богатство сопствениците не можеа да го докажат.

Од 11 банки, 6 банкротираа, загубите мораше да ги надокнади државата, а една банка се национализираше.

Во последните пет години богатството на Републиката е двојно намалено, бруто-домашниот производ пред пандемијата бил помал за 28 отсто, а поради Ковид-19 и карантинот се намалил за уште 12 процента.

За да ја ублажи економската криза, Република Сан Марино испечатила државни обврзници „титано” во вредност од 500 милиони евра. Еден „титано” вреди едно евро, но тоа не е доволно, бидејќи недостасуваат пари за исплата на пензии и за живот, пишува весникот.

Дури се размислува и за воведување ДДВ, што би претставувало преседан во историјата на најмалата држава на светот.

„Ил фато Квотиџиано“ пишува дека доколку не му се помогне на Сан Марино, тој би можел да падне во рацете на кинескиот или рускиот капитал, а потоа тие земји би можеле да го искористат за да купат гласови во меѓународни институции како ООН, ОБСЕ и слично.

Околу 10.000 Италијанци кои имаат двојно државјанство живеат во Сан Марино, така што ова е еден од мотивите што некои италијански политичари апелираат да помогнат, затоа што ако Сан Марино не успее, тоа ќе биде трагедија и за Италијанците“, тврди членот на Демократската партија Марко ди Мајо.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанија воведе карантин за уште 70.000 лица

Објавено пред

Официјални лица во северозападниот шпански регион Галиција повторно воведоа ограничувања за околу 70.000 луѓе по избувнувањето на заразата.

Излегувањето и влегувањето во крајбрежната област А Марина е дозволено само за оние кои одат на работа од недела на полноќ до петок, јавува „Би-би-си“.

Овој потег се случи само еден ден откако регионот Сегрија во Каталонија воведе слична блокада.

Низ целата земја епидемијата на коронавирус е ставена под контрола.

Шпанија забележа повеќе од четвртина милион случаи и најмалку 28.385 смртни случаи.

Во последните три недели, земјата бележи едноцифрени бројки на смртни случаи.

Шпанија ги отвори своите граници кон другите земји од ЕУ, како и со Велика Британија.

Регионалните службеници за здравство соопштија дека патувањето до и од округот А Марина ќе биде строго ограничено на пет дена – иако луѓето останаа слободни да се движат во областа.

Собирите се ограничени на 10 лица, а носењето заштитни маски е задолжително надвор.

Официјални лица ги поврзаа епидемиите со баровите во регионот. Капацитетите во баровите и рестораните сега се ограничени на 50 проценти.

Во Галиција во моментов има 258 случаи на коронавирус, вклучувајќи 117 во провинцијата Луго, каде што се наоѓа Марина, соопштија официјалните лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Дуда би го сменил полскиот Устав за да забрани геј двојките да посвојуваат деца

Објавено пред

Една недела пред вториот круг на претседателските избори во Полска, претседателот во заминување Анджеј Дуда рече дека ќе се обиде да го промени Уставот за да им забрани на истополовите парови да посвојуваат деца.

Предлог-законот ќе пристигне на разгледување во парламентот во понеделник, најави Дуда.

Неговиот либерален ривал во вториот круг на изборите, градоначалникот на Варшава, Рафал Трзасковски, исто така рече дека е против посвојувањето деца од истополови двојки, јави новинската агенција ПАП.

Пратеникот и ЛГБТ активист, Криштоф Смишек, го критикуваше Дуда дека предложил нешто што нема да добие потребно мнозинство во парламентот.

„Тоа е обид да се мобилизира страв со цел да се соберат гласови“, рече Смишек.

Според последните анкети, Дуда има мала предност пред Трзасковски и се предвидува дека ќе победи со 50,9 проценти од гласовите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион22 минути

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Свет34 минути

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ47 минути

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет60 минути

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура1 час

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија1 час

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјава

Бројот на заразени од коронавирус во земјава надмина 7.000 лица, откако вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментов активни се...

Регион16 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион17 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава18 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет19 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт19 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија20 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ21 час

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија23 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија23 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ24 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие