Контакт

Европа

Туск: Без контрола на надворешните граници Шенген наскоро ќе биде минато

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предупреди во неделата дека шпенгенскиот простор ќе стане минато доколку не се осигури ефикасен надзор на надворешните граници на Европската унија.

dobivaj vesti na viber

„Доколку не ги заштитиме подобро нашите надворешни граници, Шенген наскоро ќе стане минато“, предупреди претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на почетокот од самитот на 28-те земји членки на Европската унија и Турција, кој започна во неделата попладне во Брисел, посветен на мигрантската криза.Туск кажа и дека очекува на споменатата средба ќе биде постигнат договор кој ќе помогне во решавањето на мигрантската криза. Челникот на Европскиот совет додаде дека не треба да се биде наивен и дека Турција не единствениот клуч за решавање на кризата. „Нашата најважна одговорност и должност е да се заштитат надворешните граници“, рече Туск.ЕУ и Турција во недела би требало да го потврдат заедничкиот акциски план, кој вклучува помош на ЕУ за Турција за згрижување на сириските бегалци на нејзина територија, а од друга стана предвидува јакнење на соработката меѓу Брисел и Анкатра на спречувањето на илегалните миграции. ЕУ од своја страна, доколку Турција го исполни својот дел од договорот, ветува забрзување на процесот на укинување на визите за турските државјани, 3 милијарди евра помош и заживување на турските пристапни преговори за членство во ЕУ, кои запреа во 2005 година.Турција, пак, од своја страна би требало да го регистрира сите мигранти, да ја зајакне својата крајбрежна стража и да воспостави подобра соработка со Грција и со Бугарија на спречувањето на нелегалните миграции преку копнените граници.Пред почетокот на самитот ЕУ – Турција, се одржа одвоен состанок на челниците на земјите членки, кои во европскиот буџет повеќе уплаќаат отколку што од  него добиваат. Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дена не станува збор за состанок на „нето плаќачите, туку земјите кои имаат волја да примат голем број бегалци од Турција по легални канали“.Акцискиот план, кој начелно со Турција го испреговара Европската комисија, предвидува помош од 3 милијарди евра. Дел од 500 милиони евра ќе се осигураат од европскиот буџет, а другите 2,5 милијарди евра ќе ги обезбедат земјите членки. Меѓутоа, засега не е сигурно како ќе се дојде до таа сума.Од нацрт текстот на заедничката изјава која и требала да биде усвоена на крајот од состанокот, произлегува дека земјите членки на ЕУ се повикуваат да дадат свој придонес, што значи дека нема обврски, Покрај тоа, во текстот се поставени многубројни меганизми за обезбедување, кои гарантираат дека помошта може во секој момент да биде прекината доколку Турција не го исполнува својот дел од обврските.ЕК предложи земјите членки да треба да платат сума според единствен критериум, нивниот придонес во европскиот буџет врз основа на бруто националниот доход. Најголемиот дел отпаѓа на Германија – 534 милиони евра. Повеќето земји, пак, немаат уште донесена никаква одлука по ова прашање.  Околу самата сума за помош на Турција постојат уште низа нејасни работи. Дипломатски извори велат дека е можно да се зголеми делот кои оди од европскиот буџет, а да се намали директниот придонес на земјите членки. Германија и другите земјите ткн нето плаќачи, дојдоа идеи да се намалат финансиските средства за оние земји нето примачи кои не сакаат да примат мигранти. Меѓутоа, тоа речиси е неизведливо, бидејќи таквата одлука не може да мине во европските институции зашто тоа би значело тоа да го поддржат и оние земји кои со тоа би биле погодени.Од друга страна, Турција се обидува да доби се’ и што повеќе. Таа на почетокот бараше три милијарди евра годишно. Во секој случај, се чини, во заедничката изјава во недела ќе биде потврдена сумата од ти милијарди евра, но поединостите од тоа како ќе се дојде до овој износ ќе се решаваат подоцна./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Зеленски: Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател на Русија

Објавено пред

Во Украина денеска се одржа итен состанок на Советот за национална безбедност, а претседателот на Украина, Володимир Зеленски по состанокот најави дека зајакнувањето на Украина и протерувањето на окупаторите од нејзината територија е единствениот начин за воспоставување мир.

dobivaj vesti na viber

– Ќе одиме по овој пат. Исто така, Украина беше и останува лидер во преговарачките напори. Ние сме тие што и понудивме на Русија да се согласи на соживот под еднакви, фер и достоинствени услови. Очигледно е дека тоа не е можно со овој руски претседател – рече Зеленски.

Тој додаде дека Украина се уште е подготвена за дијалог, но не со Путин.

– Тој не знае што е достоинство и чесност. Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател – додаде Зеленски.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Реакции на говорот на Путин, ЕУ нема да ја признае анексијата на рускиот претседател

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони, кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што ја ескалира седуммесечната војна и ја воведе во нова непредвидлива фаза.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е волја на милиони луѓе“, рече тој во говорот одржан пред стотици високи функционери во Кремљ.

„Ова е ужасно кршење на сите меѓународни закони и права“, рече Жосеп Борел.

Шарл Мишел рече дека 27-те шефови на ЕУ никогаш нема да ја признаат нелегалната анексија.

Европскиот совет објави дека Русија очигледно ги прекршила основните права на Украина за независност.

„Ние цврсто стоиме покрај Украина и ќе ги зајакнеме санкциите против Русија. Никогаш нема да ја признаеме оваа незаконска анексија“, велат од Европската Унија.

Реагираа и од кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски:

„Кабинетот на претседателот не го гледаше говорот на Путин. Во тек е состанокот на Комитетот за национална безбедност. Зеленски ќе реагира на говорот на Путин преку видеоповик“, соопштија од кабинетот на украинскиот претседател, пренесува Би-би-си.

„Нелегалната анексија нема да промени ништо. Целата анектирана територија е окупирана од Путин, таа е украинска земја и секогаш ќе биде дел од Украина“, коментира и Фон дер Лаен.

Прикажи повеќе...

Европа

Џорџа Мелони не е Мусолини, но би можела да биде Трамп

Објавено пред

Политичките аналитичари ширум светот се во трка да утврдат дали изјавите на идната премиерка на Италија, Џорџа Мелони, можат да ја карактеризираат како фашистка, неофашистка или постфашистка.

dobivaj vesti na viber

Сепак, дали Италија навистина доживува оживување на своето фашистичко минато? И, уште поважно, дали Италија е експеримент што може да го следи остатокот од светот? Првиот одговор е „не“, а вториот „да“, пишува италијанскиот филозоф Лоренцо Марсили во авторски текст за „Гардијан“.

Тој вели дека оние кои ја дефинираат партијата „Браќата на Италија“ на Џорџа Мелони како фашистичка ќе ја промашат поентата. Оваа партија, според Марсили, не е толку наследник на фашистичкото движење на Бенито Мусолини колку што е првата европска реплика на Американската републиканска партија.

„ Мелони е мудар политички лидер способен да игра на долги патеки. Таа го напушти релативно безбедното упориште Силвио Берлускони во 2012 година за да формира своја мала партија, Браќата од Италија, во 2021 година, таа го отфрли брзото искачување на власт и приклучувањето кон владата на национално единство на Марио Драги“, пишува Марсили.

„Сега таа ја освои власта како прва жена во тешко патријархално општество. Малку е веројатно дека сака да потроши такво достигнување во обид да ја врати фашистичката идеологија од пред сто години. Нејзината цел е да го зајакне јадрото на новата италијанска и европска политика“.

Оваа желба, посочува Марсили, настанала во периодот пред изборите. Мелони направи сè што е во нејзина моќ за да ја увери американската администрација дека ќе продолжи со евроатлантската, антируската и антикинеската позиција.

„ Истовремено, таа се обиде да ги увери финансиските пазари, вклучително и ЕУ, дека нејзината влада ќе го држи под контрола јавниот долг. По двете прашања, таа не ги задоволуваше нејзините сојузници Берлускони и Матео Салвини, кои флертуваа со емпатија за Русија и прекумерното трошење“, додава тој.

Ако таа ги убеди Вашингтон и Брисел во однос на надворешната и економската политика, тие би ја оставиле релативно сама да ја формира својата влада и да спроведе сопствена агенда во Италија, смета авторот.

„ Никој не би ризикувал да ја затвори италијанската влада за време на безбедносна, енергетска и економична криза заради други цели како заштита на мигрантите или репродуктивните права на жените. Овој пристап, иако опортунистички, му овозможува да отвори пат за нов тип на крајно десничарски режим во Европа. Агресивна во надворешната политика, православна во економијата, носталгична, националистичка и опструктивна во граѓанските слободи, оваа десничарска политика во суштина е нелиберална. Но, ќе се залага за почитување во она што вообичаено се нарекува естаблишмент, вклучително и да не го поткопува владеењето на правото како што тоа го прави унгарскиот премиер Виктор Орбан“, истакнува Марсили.

Токму затоа, додава тој, Мелони не е фашист чии постапки нудат план, ако не за светот, тогаш барем за Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет3 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија4 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет9 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија24 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...