Контакт

Свет

Путин на чело на листата на највлијателните личности според Forbes, го следи Трамп

Објавено пред

Владимир Путин ја предводи, по четврти пат по ред, листата на највлијателни личности на светот во рангирањето што традиционално секоја година го прави американскиот магазин Forbes, а од Кремљ соопштија дека рускиот претседател сé уште не го погледнал изданието.

dobivaj vesti na viber

„Највлијателниот човек на светот четврта година на ред е претседателот на Русија, кој го шири влијанието на својата земјата речиси во секој агол на светската мапа“, се наведува во образложението.

„И во својата татковина, и во Сирија, и на претседателските избори во САД, рускиот челник продолжува да го постигне сето она што тој го посакува“, забележува Forbes.

На второто место е новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, а на третото германската канцеларка Ангела Меркел којашто претходната 2015 година беше втора во ова рангирање.

„Заземајќи го второто место избраниот претседател Доналд Трам, се чини, се покажува како имун на скандалите, на неговата страна се двата дома на Конгресот, а неговото лично богатство се проценува во милијарди“, пишува Forbes, во коментарот во кој пласманот на Меркел „по игра на случајот ја прави најмоќната жена на светот, бидејќи ….. таа е главниот столб на Европската унија“.

Четврти е кинескиот претседател Кси Џинпинг, а петти е поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск.

На листата се и соосновачот на „Microsoft“, Бил Гејтс, на седмото место, индискиот премиер Нарендра Моди е деветти, а првата „десетка“ ја заокружува основачот на „Facebook“, Марк Цукерберг.

Американскиот претседател на заминување Барак Обама е само 48-ми на листата. Пред него се британската премиерка Тереза Меј на 13-та позиција, дури и францускиот претседател Франсоа Оланд на 23-то, иако во својата земја има историски најнизок рејтинг и е еден од двајцата француски челници кои нема да се кандидира за вториот мандат. Јапонскиот претседател Шинзо Абе, како 37-ми, исто така, е пред Обама.

Во оваа група личности кои се повисок рангирани од Барак Обама, влегуваат и сопствениците на корпорацијата „Alphabet“ на интернет пребарувачот Google, Лери Пејџ и Сергеј Бирн, кои ги заземаат 8-та и 30-та позиција на листата на Forbes. Челникот на компанијата „Apple“ Тим Кук е 32-ри, а медиумскиот магнат Руперт Мардрок е на 35-то место.

Новоизбраниот генерален секретар на ОН, Антонио Гутереш, како и филипинскиот претседател Родриго Дутерте се 70-ти, а веднаш зад нив е водачот на исламистичката терористичка мрежа Ал Каеда, Ајман ал-Завахири./крај/мф/сн

Свет

(Видео) Тајван ја претстави својата прва домашна подморница

Објавено пред

Тајван ја претстави својата прва подморница од домашно производство, што е голем чекор во повеќегодишниот проект чија цел е зајакнување на одбраната на островот и одвраќање на кинеската морнарица. Тајван, за кој Кина тврди дека е нејзина територија, ја направи програмата за домородните подморници клучен дел од амбициозниот проект за модернизација на своите вооружени сили додека Пекинг спроведува речиси секојдневни воени вежби за да го потврди својот суверенитет.

dobivaj vesti na viber

Претседателката Цаи Инг-вен, која го започна проектот кога ја презеде функцијата во 2016 година, ја покажа првата од осумте нови подморници во четвртокот во јужниот град Каосиунг.

„Порано, домашно развиената подморница се сметаше за невозможна задача. Но, денес, пред нашите очи е подморница дизајнирана и произведена од граѓаните на нашата земја“, рече Цаи, додавајќи дека ќе игра важна улога во зајакнувањето на способностите на морнарицата за „асиметрично војување“.

„Дури и да има ризици и без разлика колку предизвици има, Тајван мора да го преземе овој чекор и да дозволи националната одбранбена политика да расте и да процвета“, рече Цаи.

Програмата се базираше на експертиза и технологија од неколку земји, што претставува пробив за дипломатски изолираниот Тајван.

Тајван се надева дека ќе испорача најмалку две вакви домашни подморници до 2027 година и евентуално ќе ги опреми подоцнежните модели со проектили, изјави шефот на програмата овој месец.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Трамп не се појави на втората ТВ дебата на републиканците: Тој е Пајо патор, се исплаши и „исчезна во акција“

Објавено пред

На втората ТВ дебата учествуваа седуммината републиканци кои заедно со Доналд Трамп се борат да бидат кандидат на нивната партија на претседателските избори во САД следната година, а и овој пат отсуствуваше поранешниот американски претседател.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот потпретседател Мајк Пенс, поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли, гувернерот на Флорида Рон Десантис, гувернерот на Северна Дакота Даг Бургум, сенаторот од Јужна Каролина Тим Скот, поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи и претприемачот Вивек Рамсвами учествуваа во дебатата одржана во средата во библиотеката и музејот Роналд Реган во Сими Вали, Калифорнија.

Во ТВ дебатата кандидатите главно ги критикуваа отсутниот Трамп, американскиот претседател Џозеф Бајден, но и меѓусебно, најмногу за прашањата за односите со Кина, миграцијата и економската политика, пренесува Ројтерс.

Трамп, кој е пред својот најблизок ривал за номинација со 37 процентни поени во најновата анкета на Ројтерс/Ипсос, ја прескокна дебатата, како и првата во Висконсин минатиот месец.

Гувернерот на Флорида, Рон Десантис, го нарече Трамп „исчезнат во акција“ и го обвини дека додал билиони долари на националниот долг.

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, редовен критичар на Трамп, рече дека Трамп е „исплашен“ и „Пајо патор“ затоа што ја прескокнал дебатата.

Мајк Пенс, потпретседателот на САД за време на администрацијата на Трамп од 2017-2021 година, најави дека доколку биде избран, ќе има спротивен пристап од поранешниот американски претседател.

Бајден, потенцијалниот демократски кандидат за изборите во ноември 2024 година, исто така се најде на удар на републиканските кандидати, кои остро го критикуваа неговото справување со економијата и мигрантската криза на јужната граница со Мексико.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Експлозија во Узбекистан, има повредени

Објавено пред

Во магацин во близина на аеродромот во Ташкент синоќа избувнал пожар по силна експлозија, но пожарот бил потиснат и ситуацијата е под контрола, соопшти Министерството за вонредни ситуации на Узбекистан.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите на локалните медиуми, 16 противпожарни и спасувачки екипи интервенирале поради пожар во еден од магацините лоцирани во градскиот кварт Сергели, во близина на аеродромот.

Поради силната експлозија, скршени се прозорци во блиските станбени блокови, а на неколку лица им е укажана помош кои биле со полесни повреди, соопшти узбекистанското Министерство за здравство, пренесува Ројтерс.

Причината за експлозијата се уште не е позната, а од министерството соопштија дека истрагата е во тек.

– Ситуацијата е целосно под контрола, летовите од меѓународниот аеродром во Ташкент полетуваат и слетуваат нормално – соопшти управата на аеродромот, пренесе Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа54 минути

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа1 час

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија1 час

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа1 час

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Скопје2 часа

Поради синдикален протест, посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска, со почеток во 9 часот, поради одржување синдикален протест, ќе биде спроведен посебен...

Топ3 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија12 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион13 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија15 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ16 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ16 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија19 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија20 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ21 час

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ22 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија22 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија23 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион24 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет1 ден

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...