Контакт

Регион

Бугарскиот премиер Орешарски најави оставка

Објавено пред

Бугарскиот премиер Пламен Орешарски во четвртокот изјавил дека најверојатно ќе си поднесе оставка во периодот меѓу 23-ти и 25-ти јули, во согласност со договорот постигнат меѓу политичките партии околу одржувањето на предвремените парламентарни избори на 5-ти октомври.

 

Орешарски за бугарската телевизија BTV изјавил дека има „добра причина“ да почека до 21-ви јули, кога бугарската банка „Korpbank“, која неодамна западна во големи проблеми, треба да продолжи со работа, откако беше ставена под контрола на бугарската Централна банка, пренесува Reuters.

 

„Има добра причина оставката да не се случи на 21-ви јули (понеделник), така што најверојатно тоа ќе го направам во среда, четврток или петок, за потоа парламентот да гласа по мојата оставка“, истакнал Орешарски.

 

Бугарските политички партии на 17-ти јуни постигнаа договор за одржување предвремени парламентарни избори. Неколку дена пред постигнувањето на овој договор, владејачката коалиција го преживеа петтото гласање за доверба на владата, но очекувањата беа дека владата наскоро ќе поднесе поставка, пред сé, поради лошите резултати на владејачката Бугарска социјалистичка партија на мајските избори за Европскиот парламент./крај/мф/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Објавено пред

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград.

Порталот објави дека новинарката Милица Божиновиќ била удрена со пендрек по прстите по што ѝ паднал телефонот од раце, а на другата новинарка Наташа Латковиќ ѝ била фрлена новинарската легитимација.

Како што објави „Нова.рс“ и двете се легитимирале на полицијата.

„Јас сум новинарка, зошто ме удирате, јас сум новинарка“, се слуша Божиновиќ на видеото.

„Ова е катастрофа. Не ги интересираше дека сме новинарки. Ме удри со пендрекот по прсти два пати. Почнав да се тресам“, рекла Милица.

„Нова.рс“ објави дека бил нападнат уште еден новинар. Исто така, порталот објави дека  Божиновиќ и на вчерашниот протест била удрена со пендрек додека известувала од терен.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Вучиќ од авион: Летам за Париз за да се борам за нашата Србија

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, реагираше на синоќешните демонстрации во Белград и Нови Сад.

Вучиќ се обрати од авионот во кој одлета за Париз на средба со францускиот претседател Емануел Макрон.

„Драги граѓани, ви ветив дека ќе можеме да ги заштитиме мирот и стабилноста и покрај криминалните, хулигански насилни напади од кои сите сме шокирани“, рече Вучиќ.

Тој во видеопораката изјави дека е шокиран затоа што во Нови Сад во 1941 година, кога фашистичките единици извршиле напад, не ја оштетиле фасадата на Градското собрание, како што некои луѓе го направија тоа во синоќешните демонстрации.

View this post on Instagram

Poruka predsednika Vučića građanima Srbije.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

„Само ги замолувам сите наши луѓе во Белград, Нови Сад и сите други градови да не се спротивставуваат на насилниците, тоа ќе го сториме ние како држава“, рече Вучиќ.

Вучиќ додаде дека Србија ќе го зачува мирот и дека предавањето никогаш не било опција.

„Сега летам за Париз, за ​​да се борам за нашата Србија. Се гледаме наскоро, Србија победува“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Запалена познатата статуа на Меланија Трамп во Словенија

Објавено пред

Дрвената статуа на американската прва дама Меланија Трамп во близина на нејзиниот роден град Севница во Словенија, е запалена и отстранета од местото.

Американскиот уметник Бред Дауни, кој ја осмисли и нарача скулптурата, изјави дека таа е запалена на 4 јули на Денот на независноста на САД. Тој додал дека следниот ден организирал отстранување на статуата, пренесе Би-би-си.

Полицијата соопшти дека во тек е истрага за инцидентот.

Статуата на Меланија Трамп во природна големина беше подигната во јули минатата година. Ја изработи локален уметнички столар Алес Зупевц, познат како Макси, по нарачка на Дауни.

Статуата која ја прикажува првата дама на САД во сина хајлина, слична на онаа која ја носеше на инугурацијата на Доналд Трамп и со рака подигната во вис, предизвика различни реакции откако беше поставена.

Локалните жители, иако горди на најпознатиот експонат во градот, воопшто не беа задоволни од сличноста на статуата со Меланија Трамп, нарекувајќи ја „срамотна“ и споредувајќи ја со Штрумфета.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 минути

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ15 минути

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово-Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово-Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе „мерцедес спринтер“,...

Македонија46 минути

Казна за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица кои не биле од исто семејство

Обвинителството предложи казни за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион2 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија2 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион3 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија3 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион13 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион14 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион15 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет17 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион19 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија20 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија20 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија23 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион23 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион23 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион24 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет1 ден

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Досие