Контакт

Регион

Могерини: Евроинтеграцијата на Западен Балкан е приоритет

Објавено пред

Италијанската министерка за надворешни работи, Федерика Могерини во петокот порача дека интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија (ЕУ) е еден од приоритетите на италијанското претседателство со Унијата, пренесува Танјуг.

 

„Ова е совршена прилика да се потврди големата посветеност на Италија на евроинтеграцијата на Западен Балкан. Планираме да се ангажираме на остварувањето на реален напредок во наредните шест месеци“, изјавила Могерини на отворањето на форумот во Дубровник на тема „Европската интеграција на Западен Балкан“, на кој учествува и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

 

Могерини оценила дека е важно да се работи на основата на резултатите кои беа постигнати во изминатите неколку години.

 

„Мораме да оствариме напредок, а тоа не е само во интерес на земјите од регионот, туку и на ЕУ и на меѓународната заедница“, порачала шефицата на италијанската дипломатија.

 

Според неа, проширувањето на ЕУ е средство за промовирање на мирот, стабилноста и растот, и дека ова „не претставува предизвик, туку политичка инвестиција“./крај/мф/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Црна Гора со парични казни и до 20.000 евра ќе го спречува ширењето на коронавирусот

Објавено пред

Во Црна Гора стапи на сила закон кој предвидува парични казни за непочитување на мерките за борба со коронавирусот.

Од синоќа, со влегувањето во сила на новиот закон за заштита од коронавирус, Управата за инспекциски работи на Црна Гора ригорозно започнува со казнување прекршоци на наредбите за спречување на ширење на вирусот, а предвидените казни се движат од 500 до 20.000 евра.

Откако синоќа во „Службен весник“ беше објавен Законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести, Владата објави дека се предвидени казни од 2.000-20.000 евра за правни лица, од 200-2.000 евра за лица одговорни во правни лица и од 350 до 6.000 евра за фирми кои не обезбедуваат физичко растојание и заштитна опрема.

Прикажи повеќе...

Регион

Повторно вонредна состојба во Белград

Објавено пред

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ, изјави дека денеска во главниот град на Србија ќе биде прогласена вонредна состојба, јавуваат тамошните медиуми.

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа најави дека клубовите, сплавовите и кафулињата што немаат тераси во Белград ќе бидат затворени на две недели во периодот од 23 часот до 6 часот, како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот.

Парично ќе се казнуваат лицата кои нема да носат заштитни маски во трговските центри и јавниот градски и меѓуградски превоз, а ќе бидат затворени и студентските домови затоа што голем број студенти се заразени.

Бројот на луѓе собрани во затворено ќе биде ограничен на 100, на растојание и со маски, а на отворено на 500 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

Објавено пред

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од коронавирус.

„По синоќешното гостување на претседателот на Србија на РТС и пораката дека студентските домови ќе бидат затворени и дека академиците кои не се од Белград ќе мора да се вратат дома, се појави вистинска мешаница“, вели министерот Младен Шарчевиќ.

„Тие остануваат во студентските домови и не станува збор за компромис. Студентската поликлиника испрати лоша порака кога од таа институција беше соопштено дека од коронавирус заболеле над 3200 студенти“, додава тој.

Но, се покажало дека се заразени само 20 студенти од студентските домови. Тоа, како што вели тој, е случај во Белград, додека во другите градови или нема заразени лица во домови или тој број е минимален, објасни министерот.

Протестите се случија по најавите дека српскиот претседател Александар Вучиќ од денеска да ги затвори сите студентски домови поради порастот на бројот на заразени од коронавирус во главниот град. Тоа предизвика незадоволство меѓу студентската популација, која синоќа почна да се собира на улиците.

Најголемиот собир бил во Студентскиот град, но и во студентскиот дом „4 Април“, каде што незадоволните студенти излегле и блокирале една од улиците.

„Полицијата дојде и си замина. Атмосферата е одлична. Ништо не е готово и ние нема да заминеме сè додека не се реши ситуацијата. Нема лидер на протестите“, истакна еден од студентите.

Меѓу младите биле забележани пароли „Правда за студентите“. Некои од студентите ги повикувале станарите од околните згради да им се придружат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет54 минути

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Регион2 часа

Повторно вонредна состојба во Белград

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ, изјави дека денеска во главниот град на Србија ќе биде прогласена вонредна состојба, јавуваат тамошните...

Македонија2 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион2 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија13 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет15 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт16 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија16 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија18 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија18 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија18 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт21 час

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија22 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија23 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет1 ден

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет1 ден

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија1 ден

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет1 ден

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Досие