Контакт

Актуелно

Македонија28 минути

МОН ги објави конкурсите за ученички стипендии – воведени нови категории за техничките струки

Министерството за образование и наука информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната...

Македонија51 минута

Државата ќе издвои 54 милиони денари како награда за здравствените работници

Со ребаланост на Буџетот, Владата ќе издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во...

Екологија1 час

Во Средоземното Море секоја година завршуваат над 200.000 тони пластика

Повеќе од 200.000 тони пластика завршуваат во Средоземното Море секоја година, објави Меѓународниот сојуз за зачувување на природата (IUCN), со...

Европа2 часа

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе...

Црна хроника2 часа

Казнети 448 возачи во Скопје, од кои 52 за брзо возење  

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата...