Контакт

Uncategorized

Анализа на ФАЦ: Иванов по стапките на Милошевиќ

Објавено пред

 

Ова што го прави Иванов во Македонија, во регионот не се случило уште од падот на Милошевиќ во Србија, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг, а го цитира DW. Рама вели дека платформата не содржи услови, туку визија.

 

„Не е никаква новина дека владеењето на правото и поделбата на власта не функционираат добро во земјите на Западниот Балкан. Но, она што во моментов се случува во Македонија, во регионот не се случувало од падот на српскиот насилник Слободан Милошевиќ во 2000. година: еден шеф на држава отворено се спротивставува да го признае изборниот резултат“, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг во денешното издание во текстот под наслов „Во скопската конфузија“.

 

„Ѓорге Иванов е претседател на Македонија од 2009 година“, продолжува ФАЦ, „Избран беше со голема поддршка на тогашниот премиер Никола Груевски и неговата деснопопулистичка партија ВМРО-ДПМНЕ.

 

Македонската опозиција во Иванов никогаш не гледала ништо повеќе од измеќар на Груевски, анализира Франкфуртер алгемајне цајтунг, додавајќи дека таа веќе не е осамена во таквиот став.

 

Целиот текст можете да го прочитате тука:

 

http://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%B0%D1%86-%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%9C/a-37925520

Uncategorized

Единствена Македонија: Заев отиде предалеку во обидот да срушти се што е македонско

Објавено пред

Од

Партијата Единствена Македонија изрази шокираност од вчерашната изјава на грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој, по средбата во Солун со градночалникот Јанис Бутарис изјавил дека Македонците имаат словенски и албански корени и дека ние тоа го признаваме.

„Земајќи предвид дека Ципрас се среќава на неколку пати со Заев, јасно е дека тоа признавање дека Македонците имаат наводни корени и од Гегите (Арнаутите) т.н. Албанци е направено од страна на Заев. Дотолку повеќе, од страна на Заев нема никаква реакција на јасната изјава на Ципрас дека има признание дека Македонците имаат корени и од Албанците. Ова е невиден скандал. Марионетата Заев купен и контролиран од странски центар, отиде предалеку во очајничкиот обид да сруши се што е македонско“, се вели во соопштението на „Единствена Македонија“.

Партијата побара одговорност и додаде дека новата власт на Единствена Македонија ќе ги расчисти целосно националните предавства, согласно законите што ќе произлеат од новиот македонски Устав.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Денеска прва пресуда за Груевски – му се заканува затвор до 3 години

Објавено пред

Во кривичниот суд во Скопје попладнево судијката Добрила Кацарска ќе ја соопшти пресудата за предметот „Тенк“ на СЈО за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Tретообвинет во предметот е експремиерот Никола Груевски, кој, доколку биде осуден, може да добие најмалку 1, а најмногу 3 години затвор за кривичното дело „давање награда за противзаконито влијание“.

Ова ќе биде прва пресуда од предметите на СЈО од 5 активни обвиненија против поранешниот премиер. Нему му се суди и за предметите „Насилство“, „Титаник“, „Траекторија“ и ТНТ.

Покрај него, во предметот второобвинет е помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски, кому му се заканува построга казна затвор од најмалку 5 години. Тој вчера беше осуден на ефективна казна затвор за предметот „Триста“ во времетраење од 9 години.

Во предметот „Тенк“ првообвинета е ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на која ѝ се заканува казна затвор од најмалку 5 години за поттикнување во извршување на кривичното дело. Нејзе ќе ѝ се суди во издвоена постапка поради ризичната бременост. Првото рочиште е закажано в понеделник, 28 мај. Судењето за „Тенк“ започна на 30 јануари годинава и траеше приближно 3,5 месеци.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Неопходна е соработка на полицијата со новинарите, заклучија Спасовски и Шредер

Објавено пред

Од

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ја информира директорката на Европската федерација на новинарите (ЕФН), Рената Шредер, за потпишаниот меморандум за соработка на МВР со Здружението на новинарите на Македонија и за активностите што се преземаат за подобрување на соработката меѓу новинарите и полицијата.

За време на средбата Спасовски рече дека во наредниот период предвидено е одржување работилници во соработка со ЗНМ и ОБСЕ со цел уште повеќе да се зголеми соработката и да се избегнат какви било проблеми во наредниот период. Спасовски ја информира Шредер и за истрагите за случаите со напади на новинари во последните неколку години.

Директорката на најголемата организација на новинарите во Европа, која претставува повеќе од 320.000 новинари во 71 новинарска организација, оцени дека потпишувањето на меморандумот со ЗНМ е голем чекор и потенцира дека соработката меѓу полицијата и новинарите е неопходна. Таа ја поздрави намерата за одржување работилници меѓу новинарите и полицијата како дел од новата слика за Македонија како земја каде што новинарите имаат можност слободно и професионално да работат.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести4 часа

Историска победа за правото на абортус во Ирска

Изборни комисии во Ирска денеска ги потврдиле резултатите од изборната анкета по референдумот во Ирска. Резултатите покажуваат голема победа на...

Свет11 час

Лидерите на двете Кореи се сретнаа на границата без претходна најава

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун и лидерот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин изненадно се сретнаа во пограничниот град во...

Македонија12 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара половина влада да поднесе оставка за неспроведување на реформите

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерот за финансии Драган Тевдовски и за внатрешни...

Надворешна политика15 часа

Владата тврди дека мнозинството е за влез на Македонија во ЕУ, Франција и Холандија подготвиле „нон пејпер“

Мнозинството земји членки на ЕУ го поддржуваат почетокот на преговорите со Македонија, после решавање на спорот со Грција, тврдат од...

Македонија15 часа

Кукаст крст на споменикот на Тито во Куманово, градоначалникот бара да се пронајдат сторителите

Кукаст крст и погрдни зборови синоќа осамнаа на спомен обележјето на споменикот на Јосип Броз Тито на плоштадот во Куманово....

Свет16 часа

(Фото) Нова ерупција – 10.000 метри пепел и чад од вулканот на Хаваите

Официјалните лица истакнуваат дека на Хаваите дошло до уште една ерупција на вулканот Калауеа, пришто се создал облак од чад...

Македонија16 часа

Два земјотреси синоќа во Охридско-преспанскиот регион

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион синоќа регистрираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите се наоѓаат...

Надворешна политика1 ден

Ладен туш за почеток на преговорите за влез во ЕУ – „нон пејпер“ за Македонија

Макфакс од извори во Брисел дојде до „нон пејпер“ во кој некои земји членки на ЕУ ставаат рампа на почетокот...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Нема конечно решение за името, двете страни ќе продолжат со работа

На средбите во Њујорк не е постигнато конечно решение за спорот со името, но двете страни ќе продолжат со работа...

Македонија1 ден

Заев се сретна со Папата: Кирил и Методиј се темел за врските меѓу Македонија и Ватикан

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од...

Македонија1 ден

Каруселот од плоштад преместен во паркот кај авионот во Аеродром

Од плоштадот во центарот на Скопје, вртелешките и возот се преместени во паркот кај авионот во населбата Аеродром. Реквизитите се...

Македонија1 ден

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека...

Македонија2 дена

Џафери: Груевски е во психолошка криза

Претседателот на Собранието , Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиjа запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола...

Европа2 дена

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои...

Вести2 дена

Објавено видео од уништувањето на полигон за нуклеарни проби во Северна Кореја

Северна Кореја, во присуство на странски новинари, уништи полигон кој тврди дека служел за нуклеарни проби. Дописникот на „Раша тудеј“...

Вести2 дена

Ким му одговори на Трамп

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг соопштиле...

Македонија2 дена

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги...

Македонија2 дена

Пoсебен сообраќаен режим во Скопје поради празникот Задушница

По повод верскиот празник Задушница денеска како и во деновите од викендот (25/26 и 27.05) во периодот од 06 до...

Македонија2 дена

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет2 дена

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Досие