Контакт

Забава

Филмскиот хит „И Ти“ со можно продолжение

Објавено пред

Холивудскиот режисер Стивен Спилберг, ја разгледува можноста да сними продолжение на познатиот филмски блогбастер „И Ти“, објавува Нејшенел енквајер

Познатиот режисер и холивудската актерка Дру Баримор ја разгледувале можноста за продолжение на авантурата за симпатичниот вонземјанин, по цели дваесет и седум години по емитувањето на филмот. Актерката, која имаше шест години кога ја толкуваше улогата на Герти во филмскиот хит, изјави дека би и’ било задоволство повторно да сними со славниот режисер. Како што пишува Нешенел енквајер, Стивен Спилберг и Дру Баримор не сакале да дадат каква било изјава во врска со овој проект, но веќе се знае дека во второто продолжение добриот вонземјанин ќе се врати на Земјата за да се сретне со некогашните пријатели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Hitech

Протекоа информации за новата евтина серија на „самсунг“ телефони

Објавено пред

На интернет се појавија информации за карактеристиките на новиот „самсунг“ паметен телефон со назив „галакси М10“, кој ќе има Infinity-V екран, двојна задна камера и оперативен систем Андроид 8.1 орео.

Интернет-страницата SlashLeaks открива детали за уште еден паметен телефон од серијата „галакси M“. Имено, „галакси М10“ ќе биде почетниот модел од оваа серија со 6,2-инчен Infinity-V IPS LCD екран со резолуција од 1520 x 720 пиксели.

Срцето на телефонот ќе биде чипот Exynos 7872 претставен во јануари минатата година, а ќе има 2, односно 3 GB RAM меморија, 16 или 32 GB внатрешна меморија и батерија со капацитет од 3400 mAh.

На задната страна ќе има двојна камера – главната од 13 мегапиксели со бленда f/1.9 и секундарна камера од 5 мегапиксели со бленда f/2.2. Засега, карактеристиките на предната, селфи-камера, не се познати.

Се споменува и стар microUSB 2.0 пиклучок и 3,5 милиметарски џек за слушалки, но изгледа „галакси M10“ ќе нема сензор за отпечаток од прст. Димензиите на телефонот се 155,6 x 75,6 x 7,7 милиметри, а тежината е 160 грама.

Кога ќе пристигне на пазарот, неговата цена ќе изнесува околу 123 евра, пренесуваат порталите специјализирани за технологија.

Прикажи повеќе...

Забава

Сонот на Владимир Путин кој ќе може да си го оствари дури по заминување во пензија

Објавено пред

Владимир Путин вчера по четврти пат го посети српскиот главен град, Белград. Шеесет и шестгодишниот руски претседател сака да патува и ваквите професионални обврски не му се тешки, но мал проблем е тоа што него го интересираат малку поинаков тип патувања – без голема придружба, камери, набиена агенда и премногу луѓе.

Иако веќе долго време е на чело на Русија, логично е дека Путин во еден момент ќе се повлече, а пред неколку години, тој отворено зборуваше за плановите за пензионерските денови, при што ја истакна желбата за патување во природа и посета на некои туристички атракции.

„Би сакал успешно да ја завршам својата кариера“, изјави Путин при посета на една фабрика, кога во една од малкуте такви ситуации, го спушти гардoт и му се довери на еден работник – „Сакам да патувам. Денес, сите моите патувања се сведуваат на тоа да стигнам до аеродромот, во хотел, а потоа се враќам назад на аеродром. Би сакал да патувам во друг стил. Да одам некаде во природата, да видам некои туристички дестинации“, рекол рускиот претседател.

Со оглед на тоа што не зборува премногу за својот личен живот, уште во само едно интервју Путин откри дека често оди на викенди во природа, на локација каде еден од неговите пријатели има куќа. Како што рече, само во дивината се одмора онака како што сака.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Туристи од пеколот на Нов Зеланд: Крадат, се закануваат, никаде не плаќаат

Објавено пред

Семејство краде, се заканува, не плаќа за храна додека е на одмор на Нов Зеланд. Медиумите ги нарекоа туристи од пеколот и им се заканува депортација.

Туристите од пеколот, кои веќе неколку недели го тероризираат Нов Зеланд, стигнаа и во главниот град Велингтон. Група Британци, членови на едно семејство, веќе ги посетија Окленд и Хамилтон, каде што оставија купишта ѓубре на плажите, а кога жителите ги предупредиле да го соберат, тврделе дека се малтретирани. Потоа, се огласија и сопствениците на рестораните, кои изјавија дека Британците одбиле да платат за храната тврдејќи дека во неа пронашле влакна или мравки.

Едно од нивните деца им се заканувало на жителите дека ќе им го разнесе мозокот кога тие се побуниле за нивното недолично однесување.

Во средата судот во Хамилтон ја осуди 26-годишната Тина Мари Кеш, која е дел од групата, за кражба на енергетски пијалаци и очила за сонце на две бензински пумпи.

„Ние сме британски државјани. Ние не сме направиле нешто погрешно, доаѓаме од добро семејство. Нашиот дедо беше еден од 10-те најбогати луѓе во Англија. Тука дојдoвме за да ги видиме Хобитите, за тоа сонував од мал, но сега локалните жители ни ги уништија соништата“, се пожали Џон Џонсон кога беше објавена информација дека него и неговото семејство Нов Зеланд би можел да ги депортира.

Кога жителите на Нов Зеланд иницираа петиција за депортирање на Британците, а Службата за имиграција им го испрати првото предупредување, Џонсон рече:

„Се чувствувам како вонземјанин. Не сум среќен“.

Петицијата за депортација досега ја потпишаа повеќе од 4.600 луѓе, а целта е да се соберат 5.000 потписи.

Прикажи повеќе...

Најново

Истражувања7 часа

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија8 часа

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија8 часа

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ9 часа

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија10 часа

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија11 час

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Македонија11 час

Камчев со Јанакиески: „Шефе, со дупоиве што ги обори Центар, шо стана“?

Во кривичниот суд во Скопје се одржа рочиштето за предметот на СЈО ,,Насилство во Општина Центар“. На денешното судење беа...

Македонија13 часа

„Јадеше гулаш во Унгарија, а?” – Јанакиески се пошегува со посетителот на Груевски

Пред почетокот на денешното рочиште на судењето за насилството пред Општина Центар, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, го...

Македонија14 часа

Владата: Законот за јазиците не воведува целосна двојазичност

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања. Македонскиот јазик со кирилското писмо...

Свет14 часа

В недела целосно затемнување на Месечината, ќе трае еден час

Месечината, Земјата и Сонцето за време на викендов ќе бидат во иста линија кога се очекува целосно затемнување на Месечината,...

Свет16 часа

Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

Претставниците на администрацијата на Трамп нема да отпатуваат на Светскиот економски форум во Давос овој месец, во контекст на делумната...

Свет17 часа

Најмалку еден убиен и еден повреден во пукање во Хјустон

Една жена била застрелана на паркингот на една црква во Хјустон, Тексас во четвртокот, а уште едно лице било рането,...

Македонија1 ден

Оливер Андонов учествуваше во сообраќајка, има повредени

Ексминистерот за внатрешни работи и поранешен директор на ЈП „Јасен”, Оливер Андонов, учествувал во сообраќајна несреќа што се случила попладнево...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски и коалициските партнери бараат предвремени избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по состанокот со лидерите на политичките партии коишто се дел од коалицијата „За подобра Македонија“, ја...

Македонија1 ден

По скратена постапка донесен Законот за спречување на корупцијата

Со 81 глас „за“, попладнево во Собранието по скратена постапка беше донесен Законот за спречување на корупцијата и судир на...

Регион1 ден

Путин: Последните потези на Приштина предизвикуваат загриженост

Рускиот претседател, Владимир Путин, за време на престојот во Белград изјави дека рускиот став по прашањето за Косово е познат....

Регион1 ден

Грчката влада печати копии од преспанскиот договор за граѓаните

Грчката влада ќе достави до граѓаните десетина илјади копии од преспанскиот договор со цел тие да се информираат во пресрет...

Македонија1 ден

Алатката за потрошените пари на министрите работеше само три месеци

Ја промовираа во март 2018 година, а работеше до мај 2018 година. Алатката за отчетност на трошоците на министрите и...

Македонија1 ден

(Видео) ДУИ очекува СДСМ да си стои на договорот за заеднички кандидат за претседател

Коалциониот партнер на СДСМ, ДУИ, очекува СДСМ да си стои на договреното и на претседателските избори да излезат со консензуален...

Uncategorized1 ден

(Видео) Османи: Двоглавиот орел значи јас сум Албанец, а не порака за голема Албанија

Вицепремиерот Бујар Османи вели дека веќе е почната примената на Законот за употреба на јазиците и дека тој лично денеска...

Досие