МАКФАКС

Филм

Променет системот за гласање за Оскарите

Променет системот за гласање за Оскарите

Филм

Американската Академија за филмска уметност во средата по локално време објави дека се откажува од традиционалниот систем на гласање со гласачки ливчиња и од следната година ќе премине на електронско

Прочитајте го целиот напис
26.01.2012

Филмовите „Хуго“ и „Aртист“ со најмногу номинации за Оскар

Филмовите „Хуго“ и „Aртист“ со најмногу номинации за Оскар

Филм

Филмот на Мартин Скорсезе „Хуго“ во вторникот освои 11 номинации за Оскар, претекнувајќи го така за една номинација францускиот нем филм „Артист“ (The Artist), кој е номиниран во десет категории.

Прочитајте го целиот напис
24.01.2012

„Артистот“ ја освои и наградата на американските продуценти

„Артистот“ ја освои и наградата на американските продуценти

Филм

Францускиот филм „Артистот“ (The Artist) е прогласен за најдобар филм минатата година, според американското здружение на продуцентите PGA, неколку дена откако го освои и Златниот глобус во истата категорија. Францускиот

Прочитајте го целиот напис
22.01.2012

Нани Морети претседател на жирито во Кан

Нани Морети претседател на жирито во Кан

Филм

Италијанскиот актер и режисер Нани Морети, шест пати во трка и двапати освојувач на филмскиот фестивал во Кан, во ќе претседава со жирито на 65-то издание на фестивалот, наследувајќи го

Прочитајте го целиот напис
20.01.2012

Девет филмови на странски јазик во трка за Оскар

Девет филмови на странски јазик во трка за Оскар

Филм

Само уште девет филмови останаа во потесниот избор за номинација на Оскарот за најдобар филм на странски јазик, соопшти Американската

Прочитајте го целиот напис
20.01.2012

Ирански политичар му го честиташе Златниот глобус на Фархади

Ирански политичар му го честиташе Златниот глобус на Фархади

Филм

Заменикот ирански министер за култура му честиташе на режисерот на филмот „Развод:Надер и Симин“, Асгар Фархади за освоениот Златен глобус

Прочитајте го целиот напис
17.01.2012

Златен глобус за Мерил Стрип и Џорџ Клуни

Златен глобус за Мерил Стрип и Џорџ Клуни

Филм

Мерил Стрип за улогата Маргарет Тачер и Џорџ Клуни за улогата во „Наследници“ се добитници на овогодинешниот Златен глобус. На

Прочитајте го целиот напис
16.01.2012

Ештон Качер сака да остане во „Два и пол мажи“

Ештон Качер сака да остане во „Два и пол мажи“

Филм

Американскит актер Ештон Качер изјави дека сака да остане во серијата „Два и пол мажи“ и по завршувањето на тековната

Прочитајте го целиот напис
12.01.2012

„Меланхолија“ филм на годината за американската критика

„Меланхолија“  филм на годината за американската критика

Филм

Најдобар филм на годината според Националното здружение на филмските критичари на Америка (National Society of Film Critics – NSFC) е

Прочитајте го целиот напис
08.01.2012

Берлиналето го отвора драмата на Жако за француската револуција

Берлиналето го отвора драмата на Жако за француската револуција

Филм

Честа да го отвори 62-от Берлински филмски фестивал, кој ќе се одржи од 9-ти до 19-ти февруари и’ припадна на

Прочитајте го целиот напис
05.01.2012

Макфакс е-билтен

Email *