МАКФАКС

Македонија

Загриженост во Бундестагот поради политичката криза во Македонија

Загриженост во Бундестагот поради политичката криза во Македонија

Надворешна политика

  Комисијата за европски прашања при долниот дом на Германскиот парламент во средата по информацијата подготвена од министерството за надворешни работи на Германија расправала за состојбата на Западниот Балкан со

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

СДСМ: Груевски и пратениците кои си зборуваат сами со себе нема да ги спречат промените

СДСМ: Груевски и пратениците кои си зборуваат сами со себе нема да ги спречат промените

Политика

  Додека Никола Груевски се шета во Малта, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ зборуваат самите со себе во Собранието, граѓаните трпат, и денеска граѓаните ќе плаќаат скапа струја, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ го

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Попоски: Јасната европска перспектива ќе помогне повеќе отколку илјада обиди за помош однадвор во политичката криза

Попоски: Јасната европска перспектива ќе помогне повеќе отколку илјада обиди за помош однадвор во политичката криза

Надворешна политика

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во средата во Валета, оствари средба со министерот за надворешни работи на Малта, Џорџ Вела, со кого разговараа за приоритетите на

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Планот на ВМРО-ДПМНЕ за излез од кризата е неприфатлив за албанските партии

Планот на ВМРО-ДПМНЕ за излез од кризата е неприфатлив за албанските партии

Региони

  Планот на ВМРО-ДПМНЕ за излез од кризата е неприфатлив за политичките партии на Албанците. ДУИ ги отфрли тврдењата на партијата на Никола Груевски дека странски држави се вмешале во

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

ЗНМ: Советот на АВМУ го политизира годишниот извештај

ЗНМ: Советот на АВМУ го политизира годишниот извештај

Македонија

  „Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги вчера го усвои Извештајот за работа на АВМУ за 2016

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

СЈО го повлече барањето на Јавното обвинителство за првоосомничениот во „Труст“

СЈО го повлече барањето на Јавното обвинителство за првоосомничениот во „Труст“

Македонија

  Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во средата го повлече барањето за заштита на законитоста поднесено од Јавното обвинителство на Република

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Туск следната недела во Македонија

Туск следната недела во Македонија

Надворешна политика

  Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, следната недела ќе ја посети Република Македонија, пренесува МИА. Повод за посетата на

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Општина Центар ќе ги применува добрите пракси од Виена

Општина Центар ќе ги применува добрите пракси од Виена

Скопје

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во среда во Виена се сретна со градоначалникот на главниот град во Австрија, Михаел

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Прилепскиот пазар преку фотоволтажни панели ќе произведува електрична енергија

Прилепскиот пазар преку фотоволтажни панели ќе произведува електрична енергија

Региони

  Од Општина Прилеп во средата информираа за иницијативата на ЈКП „Пазари“ за реализација на проектот за производство на електрична

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Личната асистенција им овозможува на лицата со попреченост рамноправно учество во општеството

Личната асистенција им овозможува на лицата со попреченост рамноправно учество во општеството

Општество

Личната асистенција го намалува степенот на зависност од членови на семејството и му овозможува на лицето со посебни потреби подобрување

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *