МАКФАКС

Македонија

Се одбележува Светскиот ден на водата

Се одбележува Светскиот ден на водата

Македонија

  Институтот за јавно здравје ќе го одбележи Светскиот ден на водата 2017 година, во среда пред Дом на АРМ, од 10.30 до 14 часот со Саем на вода. Граѓаните

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Милошоски: Нови избори заедно со локалните и откажување од платформата

Милошоски: Нови избори заедно со локалните и откажување од платформата

Македонија

  Две реални и можни решенија има за излез од политичката криза во Македонија, а тоа се малцинска влада со јасно откажување од албанската платформа од страна на лидерот на

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Попоски на министерски состанок за борба против ИСИС во Вашингтон

Попоски на министерски состанок за борба против ИСИС во Вашингтон

Македонија

  На покана на Државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Рекс Тилерсон, заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на состанокот

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Продолжува невообичаено топлото време

Продолжува невообичаено топлото време

Сервисни информации

  Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец, поизразен попладне и вдолж повардарието. Утринските температури ќе се движат од 1 до

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Порака на Хан и европратениците: Иванов итно да ја преиспита својата одлука, нема време за губење

Порака на Хан и европратениците: Иванов итно да ја преиспита својата одлука, нема време за губење

Надворешна политика

    На средбите со претставниците на парламентарните партии јасно повторивме дека сите лидери во земјата, вклучувајќи го и претседателот,

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Заев: Веруваме дека никој нема намера да го блокира Собранието

Заев: Веруваме дека никој нема намера да го блокира Собранието

Политика

Процесите мора да бидат забрзани. Секој ден изгубен за Македонија е изгубен и за македонските граѓани и за европските перспективи

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Села: Хан препорача да се избере претседател на Собранието и да се формира влада

Села: Хан препорача да се избере претседател на Собранието и да се формира влада

Политика

Нема ништо ново и државата е сè уште во политичка криза, изјави претставникот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, по

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Ахмети: Кризата треба да се реши со политички средства и демократски принципи

Ахмети: Кризата треба да се реши со политички средства и демократски принципи

Политика

Политичката криза треба да се реши со помош на политички средства и демократски принципи со што ќе се овозможи функционирање

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Димовски: Претседател на комисијата за избори и именување секогаш е од најголемата пратеничка група

Димовски: Претседател на комисијата за избори и именување секогаш е од најголемата пратеничка група

Политика

Досегашната пракса на работа во Собранието на Република Македонија во последните 25 години говори дека претседател на комисијата за избори

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ ја опструира Македонија

Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ ја опструира Македонија

Политика

Завршивме со координацијата за денеска, нема поместување во однос на деблокирањето на институциите. Побаравме да продолжи седницата со 67-те потписи

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *