МАКФАКС

Регион

Италија бара од Албанија да го запре шверцот со дрога

Италија бара од Албанија да го запре шверцот со дрога

Регион

Италија побара од албанските власти да превземаат мерки да се сопре големата трговија со дрога кон Италија. Директорот на италијанската Анти- мафија Франко Роберти по средбата со албанскиот јавен обвинител

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Вучиќ: Мир и стабилност, а не судири и кавги со соседите

Вучиќ: Мир и стабилност, а не судири и кавги со соседите

Билтен

  Српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил дека Србија денес искрено и вистински сака мир, а не судири и кавги со соседите, укажувајќи дека официјален Белград на ниеден начин не придонел

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Автобус излетал од патот, повредени припадници на српската војска

Автобус излетал од патот, повредени припадници на српската војска

Регион

Автобус кој превезувал 40 пропадници на 4.бригада на Копнената војска на Србија, на релација Ниш-Врање, утрово излетал од патот. Според српските медиуми, повикувајќи се на српското министерство за одбрана објавија

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Баша: Само техничка влада може да спроведе слободни и фер избори во Албанија

Баша: Само техничка влада може да спроведе слободни и фер избори во Албанија

Регион

Претседателот на Демократската партија на Албанија Лулзим Баша изјави дека протестите на опозицијата во Албанија нема да престанат бидејќи без техничка влада, парламентарните избори во земјата закажани за 18 јуни

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

ОБСЕ: Во Албанија кружат две милијарди евра валкани пари

ОБСЕ: Во Албанија кружат две милијарди евра валкани пари

Регион

Амбасадорот на ОБСЕ во Албанија Бернд Борчардт изјави дека во Албанија кружат две милијарди евра валкани пари заработени од производство

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Вучиќ: Изетбеговиќ ја урива БиХ и ја загрозува стабилноста на регионот

Вучиќ: Изетбеговиќ ја урива БиХ и ја загрозува стабилноста на регионот

Регион

Водечките функционери на Србија, Република Српска и Босна и Херцеговина оценија во среда дека Бакир Изетбеговиќ со барањето за ревизија

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

САД: Косово заслужува да биде полноправна членка на ЕУ

САД: Косово заслужува да биде полноправна членка на ЕУ

Регион

  Новата амбасадорка на САД во Обединетите нации, Ники Хејли изјавила дека Косово „заслужува да биде полноправна членка на ОН“.

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Хоџај: Србија не сака во ЕУ, туку сака во руски стил да доминира со регионот

Хоџај: Србија не сака во ЕУ, туку сака во руски стил да доминира со регионот

Регион

  Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјавил дека Србија не сака да влезе во Европската унија (ЕУ), туку

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Србија во понеделник отвора две нови поглавја од преговорите со ЕУ

Србија во понеделник отвора две нови поглавја од преговорите со ЕУ

Регион

  Работната група за проширувањето на Европската унија (ЕУ), која ја сочинуваат сите земји членки, постигна консензус за отворање на

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Во Турција започна судењето на војниците обвинети за обид за убиство на претседателот Ердоган

Во Турција започна судењето на војниците обвинети за обид за убиство на претседателот Ердоган

Регион

Судскиот процес против 47 лица, главно војници, започна во понеделникот во турска Мугла, под сомнение дека се обиделе да го

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *