Контакт

Артикли од MAK FAX

Актуелно

Црна хроника14 минути

Казни за „дивите тркачи“ на скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна безбедност во координација со Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот...

Свет52 минути

(Видео) Јапонска компанија измисли паметна маска која преведува осум јазици

Со оглед дека заштитните маски станаа дел од секојдневието, јапонскиот стартап „Донат Роботикс“ се сети на една интересна иновација –...

Свет1 час

(Видео) Пожарот зафати повеќе од 20.500 хектари во Калифорнија

Пожарот, кој гори во близина на градовите Риверсајд и Сан Бернардино во Калифорнија, зафати најмалку 20.516 хектари. Само пет проценти...

Свет2 часа

Британската влада започна акција за помош на 72 илјади угостителски објекти

Британската влада донесе одлука да покрене акција наречена ‘Јади во ресторан, помогни му на ресторанот’ и да субвенционира оброци со...

Македонија3 часа

Сончево и топло време со услови за пороен дожд кон крајот на денот

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, по должината на...