Контакт

Артикли од MAK FAX

Актуелно

Економија5 часа

Дали ќе се зголеми минималната плата зависи од вонредни ревизии кои сите јавни институции треба да ги завршат за еден месец

На барањето на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) Владата во првите сто дена да ги прими на разговор и...

Црна хроника11 часа

При пад од ограда, тешко повреден осуденик во Идризово

Вчера во 23.00 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека осуденикот, 35-годишниот М.П....

Црна хроника11 часа

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Вчера полициски службеници од ОВР Македонски Брод при СВР Битола извршија спровод до Основното јавно обвинителство Кичево на 21-годишниот Д.Д....

Македонија12 часа

Мештаните со гранки и лопати го гаснеа пожарот кај Шивец во Кавадаречко, селото е спасено

Нема повеќе опасност по кавадаречкото село Шивец, изјави првиот човек на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. За кратко...

Македонија13 часа

СДСМ обвинува за незаконски распределувања вработени во МВР и нуди бесплатна правна помош

Во државните институции ВМРО-ДПМНЕ спроведува груба партизација, обвини СДСМ, нудејќи бесплатна правна помош на сите оштетени. Пратеникот Борче Цветков вели дека...