Контакт

Црна хроника

Велешките браќа Ѓоргиевски на слобода, ќе има трето судење за убиството во Ореше

Објавено пред

Скопска Апелација ја укинала пресудата на Основниот суд од Велес за случајот Ореше, со која за убиството на 74-годишниот Лазар Милошевски, на 12-годишна затворска казна беа осудени браќата Ордан и Љубомир Георгиевски.

По одлуката на Апелација браќата од денес по поминати 27 месеци во притвор се на слобода .Од велешкиот суд велат дека сеуште го немаат добиено решението од Апелација. Но за ваквата разврска сепак се информирани, потврдуваат дека за случајот Ореше наскоро ќе има ново, трето судење.Браќата Ордан и Љубомир се сомничат дека пред шест години за 50 илјади долари кои им ги исплатил Ѓоре Петревски го убиле  74 годишниот Лазар Милошевски. Додека на браќата им се судеше во Велес, според обвинението нарачателот на убиството Петревски е во  имиграционен затвор во САД.Крвна освета, така стои во обвинителниот акт  е причина за убиството во велешкото село Ореше. Дали и овој пат истиот пет член кривичен судски совет ќе им суди на браќата Ѓоргиевски од судот без конкретен одговор.„Утре кога веројатно ќе го добиеме  решението ќе биде многу појасно рече за веб порталот „Лисица“  Илија Танев, судијата  кој во два наврати досудуваше казна затвор за Ордан и Љубомир од по 12 години©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Вкупно 168 казнети возачи во Скопје

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје биле изречени вкупно 168 казни за сообраќајни прекршоци, информираат од министерството за внатрешни работи.

За непочитување на брзина на движење казнети биле 60 возачи, 23 санкции биле иречени за возење без возачка дозвола, осум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Од МВР додаваат дека петтмина возачи биле казнети за управување на возило под дејство на алкохол, шест за користење мобилен телефон, пет возачи се санкционирани за минување на црвено светло и 16 за непрописно паркирани возила.

Од ресорното министерство велат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

(Видео) Запленети 14 килограми хашиш на Деве Баир, приведен државјанин на Албанија

Објавено пред

Пресечен е меѓународен канал за трговија со хашиш, пришто на граничниот премин Деве Баир приведен е албански државјанин.

Од МВР информираат дека се запленети 14 килограми хашиш, кои од Албанија, па преку Македонија и Бугарија, требало да стигнат во Турција.

„По претходно преземени мерки, во 12.45 часот на граничниот премин Деве Баир (на излез од РСМ) извршен е претрес на возило БМВ, управувано од албанскиот државјани Х.Х. (60) при што во два бункера биле пронајдени пакувањата со хашиш. Х.Х. е лишен од слобода и во текот на денот ќе биде предаден на надлежното обвинителство со соодветна кривична пријава“, соопшти портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

МВР продолжува со интензивните мерки и активности за сузбивање на нелегалната трговија со дрога. Завчера беа запленети над половина тон марихуана,а акциите продолжуваат и во наредениот период, рече Ангеловски.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен сопственик на угостителски објект во Гостивар, работел по дозволеното време

Објавено пред

При контрола на угостителски објект во Гостивар, синоќа во 21.35 часот, било забележано дека објектот работел по дозволеното работно време и во него имало гости.

Објектот од страна на Државен пазарен инспекторат е затворен, а сопственикот М.Н. е приведен. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава по член 206 од Кривичниот законик – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет47 минути

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Македонија52 минути

Комисијата предлoжи воведување полициски час во Македонија од 22 навечер до 5 часот наутро

Министерстeрот за здравство, Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска до Главниот координативен кризен штаб предложи воведување...

Регион1 час

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Европа2 часа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Забава3 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија3 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет15 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет18 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија19 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија19 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија19 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа20 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет20 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија21 час

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија21 час

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија22 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа22 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Досие