Контакт

Daily news

Добрите и лошите страни на гумите за џвакање

Објавено пред

Џвакањето мастики го поттикнува лачењето слуз која ги плакне бактериите и остатоците од храна во устата и е многу корисна кога по ручек немаме време или можност да ги измиеме забите. Исто така, докажано е дека џвакањето мастики го намалува стресот, го подобрува расположението и ја подобрува концентрацијата.

Од кора на бреза до Дабл-бабл

Во различни форми, гумата за џвакање е позната уште од неолитскиот период. Пет илјади години стара мастика од кора од бреза е најдена во Финска. Се смета дека катранот од кората на бреза има антисептички и некои други медицински дејства. Особено жените ги користеле гумите за џвакање за освежување на устата. Некои облици на гуми за џвакање се користени и во стара Грција. Грците џвакале мастики направени од смола од дрвото мастика.

Џон Б.Кертис во 1848 година прв направил и продал комерцијална гума за џвакање. Две години подоцна истиот господин почнал да продава парафин со вкус кој станал многу популарен. Во 1869 година Вилијам Финли Семпл станал првиот кој ја патентирал гумата за џвакање. Важна година во историјата на мастиките е 1914 кога е креиран брендот Вригли Даблминт. Заслужни за популарноста на овие мастики се Вилијам Вригли јуниор и Хенри Флер. Во 1928 година Валтер Дајмер прв успешно произвел розева мастика усовршувајќи го рецептот на Флер. Станува збор за популарните мастики Дабл бабл.

Во основата на секоја мастика има гума која е мешавина од природен латекс и синтетичка гума. Се додаваат засладувачи, разни ароми, средства за полирање заби и други состојки, во зависност од типот на мастиката.

Опасностите на аспартамот

По докажаното кариогено влијание на шеќерот врз забите, тој е исфрлен од  мастиките за џвакање. Заменет е со вештачки засладувачи. Денес, еден од најпознатите засладувачи, аспартамот (се наоѓа во мастиките за џвакање и во сите производи без шеќер), според многу истражувања, се покажал како канцероген. Научните студии докажале појава на некои видови тумори кои можат да се појават доколку се конзумираат производи кои содржат аспартам. Тој се состои од аспартамска киселина, фениланин и метанол и во книгата „Prescription for Nutritional Healing“ е ставен во категоријата на хемиски отрови. Наречен е сладок отров. Денес има тенденција да се создаде мастика без вештачки засладувачи (кои се штетни за човечкиот организам) и без шеќер (кој предизвикува кариес и дебелее).

Магична стевиа

Од природните засладувачи (моментално најпопуларна) е стевиата која досега покажала најдобри својства. Стевиа Ребаудиана е билка која потекнува од Парагвај каде што се користи како засладувач на горчливите лековити производи повеќе од 1500 години. Нејзините состојки ја прават и до 300 пати поблага од обичниот шеќер. За разлика од шеќерот не предизвикува кариес, спречува настанување на забен плак, нема калории ниту штетни нуспојави како вештачките засладувачи и отпорна е на високи температури. Засега, на нашиот пазар нема мастики засладени со стевиа.

Пријателски ксилотол

Ксилотолот (шеќерен алкохол) е позната состојка на денешните гуми за џвакање. Тој се смета за пријател на забите бидејќи го спречува настанокот на кариес. Имено, може да се искористи во метаболизмот на бактериите, па нема создавање на киселини, а со тоа нема ниту деминерализација на површината од забот и настанување кариес. Но, тој ефект трае само пет минути од почнувањето на џвакањето, а потоа ксилотолот исчезнува.

Зошто е добро да се џвака?

Студиите покажале намалување на бројот на Стрептококус мутанс (СМ) и зголемување на слузот (се намалува киселоста) кај децата кои џвакале мастики, а тоа било особено изразено во таа група која џвакала мастики со ксилотол. Слични истражувања се спроведени и врз трудници кај чии новороденчиња е докажана одложена појава на СМ.

Исто така, докажано е дека џвакањето го намалува стресот, го подобрува расположението и концентрацијата. Џвакањето кај пациентите во постоперативните фази од некои гастроинтестинални и уринарни операции го забрзува опоравувањето.

Никотинските мастики се користат за одвикнување од пушењето, но кај долготрајното користење доаѓа до појава на негативни влијанија на никотинот (на пример, карциноми во подрачјето на усната шуплина).

Џвакањето мастики го поттикнува лачењето на слуз која ги плакне бактериите и остатоците од храна во устата и е многу корисно кога по ручек немаме време или можност да ги измиеме забите. Доволно е да проџвакаме некоја мастика за освежување на здивот и за 5-10 минути таа ќе го постигне она за што е наменета.

Мастиките, како и сите други работи во животот се помошно средство кога се користи во разумни количини. Служат за освежување на здивот, за површно чистење на забите, како помош за одвикнување од пушењето, како средство кое ќе ве разбуди, како замена за нешто благо. Со претерана конзумација на аспартамски и никотински мастики, ризикувате карцином, како и оштетување на зглобот на вилицата заради непрестаното џвакање. Затоа, стоматолозите советуваат, додека не се појави некоја сосема безопасна мастика, да ги џвакате само оние без шеќер и тоа во разумни количини и време.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа8 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија10 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија10 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет11 час

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет12 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ13 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ14 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија15 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет15 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет17 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија17 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа18 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет19 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ1 ден

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија1 ден

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа1 ден

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија1 ден

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија1 ден

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие