Контакт

Актуелно

Свет25 минути

Во Вухан тестирани 6,5 милиони луѓе за девет дена

Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирус, тестираше повеќе од 6,5 милиони луѓе за само девет дена, соопштија кинеските власти. Тамошните...

Европа1 час

Казни до 500 евра за фрлање маски и ракавици на улица во Рим

Парични казни до 500 евра се воведени во Рим за фрлање на заштитни маски и ракавици на улица. Тоа е...

Европа2 часа

Австрија со најмала стапка на смртност од коронавирус во светот

Стапката на смртност на ковид-пациентите во Австрија е најмала во светот, изјави експертот за јавно здравје Армин Фидлер. Тој вели...

Економија3 часа

Од утре почнува исплатата на мајските пензии, објавен распоредот за подигнување

Над 320.000 пензионери ќе ја добијат предвреме мајската пензија. Почнувајќи од утре, 27 мај, ќе почне етапната исплата на мајската...

Македонија4 часа

Облачно и посвежо време, на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо. На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...