Контакт

Свет

Уапсени осомничени за спектакуларниот грабеж во Стокхолм

Објавено пред

Уапсени се шест лица за минатонеделниот спектакуларен грабеж со хеликоптер во близина на Стокхолм, соопштија денеска шведските власти.

dobivaj vesti na viber

Уапсени се шест лица за минатонеделниот спектакуларен грабеж со хеликоптер во близина на Стокхолм, соопштија денеска шведските власти.Полицијата уапсила шест мажи на возраст од 21 до 38 години, меѓу кои е и пилотот на хеликоптерот, осомничени за учество во грабежот, соопшти државното обвинителство во Стокхолм, кое ја води истрагата за ограбувањето на државното благо.Точната сума на украдените пари во вреќи од трезорската компанија Г4С се уште не е позната, но некои шведски медиуми шпекулираат дека станува збор за 6,3 милиони евра.Во средата наутро, ограбувачите со хеликоптер се спуштиле на покривот  и влегле во трезорот на компанијата, со што извршија грабеж со сценарио достојно на холивудски филм, јавуваат медиумите./крај/хи/амп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Обилни врнежи ја погодија Франција, поплавено метрото во Париз

Објавено пред

Обилни врнежи што го зафатија Париз по неодамнешниот топлотен бран поплавија неколку метро станици и го запреа сообраќајот во француската престолнина, додека на југот на земјата беше издадено портокалово метео предупредување, јавува Radio France Internationale (RFI).

dobivaj vesti na viber

Големо невреме го погоди Париз во вторникот вечерта, додека патниците по работа се упатија кон метро станиците.

Транспортната компанија RATP соопшти дека неколку метро станици во француската престолнина биле погодени од поплави бидејќи поројниот дожд го зафатил градот најмалку 90 минути, почнувајќи од 17:45 часот по локално време, според RFI.

Се проценува дека во рок од еден час паднале околу 44 мм дожд.

Националната метеоролошка служба издаде портокалово предупредување за осум департмани на југот на Франција, вклучувајќи ги Од, Авејрон, Буш-де-Рон, Гар, Еро, Тарн, Вар и Воклуз поради опасност од невреме, придружено со обилни врнежи. и грмотевици, а во две, Гаре и Ероу, беше покачен уште еден портокалов аларм поради опасност од поплави, пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Поплавите во Пакистан однесоа над 580 животи

Објавено пред

Повеќе од 580 луѓе загинаа, а илјадници останаа без покрив над главата ширум Пакистан поради обилните дождови што ја зафатија земјата.

dobivaj vesti na viber

Се проценува дека повеќе од еден милион луѓе биле погодени од обилни врнежи, поплави и лизгање на земјиштето, откако во Пакистан во текот на три недели има повеќе од 60 отсто повеќе од обичните монсунски дождови.

Најпогодени се провинциите Балучистан, Хајбер Пахтунхва и Синд, а синоптичарите велат дека обилните дождови ќе паѓаат низ целата земја до петок. Над 40 луѓе загинаа во Карачи поради обилните врнежи од јули.

Околу 200 луѓе загинаа во Балучистан – најголемата и најсиромашната провинција во Пакистан – која е погодена од најголемите поплави во повеќе од 30 години. Оваа провинција добила 305 отсто повеќе дожд од годишниот просек.

Властите прогласија 18 од 26 окрузи на Балучистан за „погодени од катастрофи“. Луѓето беа принудени да ги напуштат своите домови бидејќи дождот и поплавите ги уништуваат посевите и добитокот низ покраината.

Стотици милји патишта се оштетени, што ги прави многу области недостапни за службите за итни случаи. Уништени се над 570 училишта, а пријавени се и нови случаи на колера.

Фармата на Мохамед Сафар во градот Лазбела во Белучистан е уништена поради поројните дождови. Едно утро морал да побегне со семејството и да бара високо место за да се спасат.

„Да дојдеше поплавата во друго време, можевме да загинеме. Го изгубив домот, посевите и сè друго во оваа поплава“, изјави тој за Гардијан.

Регионалниот премиер на Балучистан Кудос Безињо побара поголема поддршка од федералната влада и меѓународните донатори.

Џам Камал, поранешен регионален премиер и член на парламентот од Лазбела, вели дека има малку или воопшто нема владини ресурси на теренот.

„Не се направени подготовки за борба против поплавите и покрај предупредувањата на метеоролозите. Регионалната власт очајно потфрли. „Да немаше волонтери кои им помагаа на жртвите, многу повеќе луѓе ќе умреа од глад“, предупредува тој, пренесе Денес.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 50 лица се повредени во судир на патнички и товарен воз во Индија

Објавено пред

Повеќе од 50 патници се повредени во судир на патнички и товарен воз во индиската сојузна држава Махараштра, во централниот дел на земјата.

dobivaj vesti na viber

Засега нема информации за загинати, јавува телевизијата Индија.

При судирот три вагони од патничкиот воз излетале од шините, а според првичните информации до несреќата дошло поради проблем со сигнализацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија2 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија2 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија3 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет4 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа4 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет4 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет4 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет5 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет5 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија17 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ18 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија21 час

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија23 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија23 часа

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија23 часа

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија24 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија1 ден

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион1 ден

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија1 ден

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...