Контакт

Актуелно

Свет50 минути

Домородец од Амазонија: „Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата“

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија4 часа

Германија ја заврши постапката за ратификација на протоколот за НАТО

Заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија во САД го предаде официјалниот документ за ратификација на протоколот за пристапот на Република Северна...

Свет4 часа

Првата пловна нуклеарна електрана тргна на пат кон Арктикот

Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пат долг 5.000 километри до североисточен Сибир....

Црна хроника4 часа

Семејна драма во Скопје – жена ја нападна својата маќеа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Џ.Н.(48) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено...

Европа4 часа

ЕУ го поддржа повикот на Макрон пожарот во Амазонија да биде тема на самитот Г7

Европската Унија го поддржува предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон прашањето за пожарот во Амазонија да се постави на агендата...