Контакт

Забава

Сè повеќе дебели во САД

Објавено пред

Епидемијата на дебелина и кај возрасните и кај децата во САД продолжи да се шири и во 2008. година, покажува најновиот извештај на две големи

Епидемијата на дебелина и кај возрасните и кај децата во САД продолжи да се шири и во 2008. година, покажува најновиот извештај на две големи приватни здравствени здруженија.

Стапката на дебели надминува 25 отсто меѓу возрасните во 31 од 50-те американски сојузни држави, како и 20 отсто во 49 сојузни држави и Вашингтон.

Со други зборови, две третини од возрасните американци се дебели и страдаат од прекумерна тежина, покажуваат резултатите што секоја година ги обавуваат Trust for America’s Health и здружението Robert Wood Johnson.

Во 1991. година стапката на дебелина ниту во една држава на САД не била над 20 отсто, а во 1980. година само 15 отсто од возрасните Американци биле дебели.

Мисисипи, сиромашна држава на југот на САД, во 2008. имала најголема стапка на дебелина и претерана тежина меѓу децата од 10 до 17 години со 44, 4 отсто од вкупното население во таа животна доба.

Осум од десет американски сојузни држави со најголема стапка дебели или прекумерно тешки деца се наоѓаат на југот на САД.

Во САД стапката на дебели меѓу децата и адолесцентите е повеќе од тројно зголемена по 1980. година. /крај/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Веб-страницата „Ранкер“: Џокерот на Хит Леџер омилен филмски негативец

Објавено пред

Корисниците на веб-страницата „Ранкер“ гласаа за 10 омилени филмски негативци на сите времиња. И покрај големите  фикциски имиња од хорор-филмови до икони на Марвеловиот универзум, на врвот на списокот на негативци се најде Џокер, кој беше оживеан во 2008 година од Хит Леџер во филмот „Темниот витез“ на Кристофер Нолан.

Хит Леџер успеа на заколнатиот непријател на Бетмен да му даде тридимензионална слоевитост каква што не се постигнува често, а тоа го препознаа и гледачите и критичарите.

Додека снимал, тој водел дневник исполнет со записи и цртежи, кои му служеле како инспирација за Џокер.

Хит Леџер, австралиски актер, почина во 2008 година по смртоносна мешавина на разни лекови. Тој го загуби животот непосредно по снимањето на филмот „Темниот витез“ и беше постхумно награден за својата верзија на Џокер со многубројни актерски признанија, меѓу кои и „Оскар“ за најдобра споредна машка улога.

Покрај победникот Џокер, на списокот на најголеми филмски негативци на веб-страницата „Ранкер“ се најдоа уште некои познати имиња.

2. Дарт Вејдер – серијал „Војна на ѕвездите“

3. Ханибал Лектор – „Кога јагнињата ќе стивнат“

4. Лорд Волдемор – серијал „Хари Потер“

Прикажи повеќе...

Забава

Џастин Бибер покажа како треба да изгледа новото лого на НБА

Објавено пред

Познатиот канадски пејач Џастин Бибер им се придружи на многу луѓе во светот и бара да се промени досегашното лого на НБА поради Коби Брајант, кој почина на 26 јануари во хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија.

Музичката ѕвезда на „Инстаграм“ објави фотографија на која е прикажано како треба да изгледа новото лого на НБА-лигата, на кое се наоѓа силуетата на славниот Коби Брајант.

View this post on Instagram

#changethelogo

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

„Променете го логото!“, напиша Бибер кусо, но јасно, проследено со десетици илјади коментари и објави во кои луѓето апелираат да се промени логото.

Иницијативата ја поддржа и раперот Ашер Рајмонд, кој сака исто лого на НБА како и Џастин Бибер.

Сегашното лого на НБА-лигата ја има силуетата на славниот Џери Вест, легендата на Лос Анџелес лејкерс.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина легендарниот британски водител и комичар Николас Парсонс

Објавено пред

Долгогодишниот британски комичар и водител на култната радиоемисија Just A Minute, Николас Парсонс, почина по кратко боледување на 96-годишна возраст, пренесуваат многубројни британски медиуми.

Парсонс во Велика Британија беше обожавано лице и глас, многу почитуван од слушателите на Радио Би-би-си. Емисијата почнал да ја води уште во 1967 година, а нејзиниот формат останал речиси ист до последните денови.

Интересно е што во 2018 година Парсонс ја пропуштил првата емисија по повеќе од 50 години. Водителот во тоа време ги загрижил своите обожаватели и слушатели, но Би-би-си набргу ја смирил ситуацијата и појаснил дека станува збор само за кратка пауза што Николас решил да ја земе по децении.

Меѓу гостите во емисијата на Парсонс биле многу познати личности, а една од најслушаните емисии била онаа кога тој му бил домаќин на принцот Чарлс (71), голем обожавател на ликот и делото на Парсонс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион35 минути

Сасоли:Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион57 минути

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија1 час

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните...

Македонија12 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија14 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија14 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија15 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт16 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија16 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија17 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија18 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија20 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија22 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ22 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура22 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет23 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет1 ден

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет1 ден

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Досие