МАКФАКС

Економија

Акциите на Алкалоид АД Скопје најтргувани на берзата на почетокот на неделата

Акциите на Алкалоид АД Скопје најтргувани на берзата на почетокот на неделата

Берзи

  Почетокот на неделата на Македонската берза започна со незначителен пад на индексот МБИ 10 од  0,05 отсто и заврши на 2.263,03 индексни поени.  Вкупниот промет изнесуваше 4.414.697 милиони денари 

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Свет

  Британските земјоделци, супермаркети и добавувачи на храна апелираа до британската премиерка Тереза Меј во претстојните преговори за Brexit да обезбеди постигнување на договор за слободна трговија со ЕУ, која

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

ССМ го промовираше предлог протоколот за социјален напредок

ССМ го промовираше предлог протоколот за социјален напредок

Македонија

Сојузот на Синдикатите на Македонија(ССМ) изработи предлог Проткол за социјален напредок во Република Македонија, кој претставува стратешки документ за унапредување на позицијата на работниците во рамките на општеството. Предлог Протоколот

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Најголемите европски банки чуваат милијарди во даночните оази

Најголемите европски банки чуваат милијарди во даночните оази

Анализа

Најголемите европски банки ги исцрпуваат државните буџети складирајќи ги милијардите што ги заработуваат во даночните оази, ги пренесуваат во понеделник европските медиуми резултатите од истражувањето на меѓународната хуманитарна организација Oxfam.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Apple не платил данок во Нов Зеланд над 10 години

Apple не платил данок во Нов Зеланд над 10 години

Компании

Технолошкиот гигант Apple се соочува со можна истрага на Нов Зеланд по извештајот дека во таа земја не платил данок

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Азиските берзи паднаа, доларот ослабе по неуспехот на Трамп околу здравствените реформи

Азиските берзи паднаа, доларот ослабе по неуспехот на Трамп околу здравствените реформи

Берзи

Цените на акциите на азиските берзи во понеделник паднаа, додека доларот ослабе бидејќи неуспехот на реформите во здравството го отвори

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

(ВИДЕО) Во Синсинати убиено е едно лице, а 15 се повредени

(ВИДЕО) Во Синсинати убиено е едно лице, а 15 се повредени

Вести

  Едно лице загина во неделата наутро, а најмалку 15 се повредени при напад во ноќен клуб во градот Синсинати

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

СДСМ: Реформска Влада ќе ја врати дневната евтина струја

СДСМ: Реформска Влада ќе ја врати дневната евтина струја

Македонија

  СДСМ повторно вети дека ќе ја врати евтината тарифа на струјата. Но, процесот бил спречен од страна на ВМРО-ДПМНЕ

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Заканите на диктаторите – не се петарди, туку камбани, Европа слушни ги заканите, Ердоган и Путин не ранат со морковчиња!?

Заканите на диктаторите – не се петарди, туку камбани, Европа слушни ги заканите, Ердоган и Путин не ранат со морковчиња!?

Анализа

  Ердоган пред новинарите: “Ако Европа продолжи на ист начин, ниту еден Европеец, во ниту еден дел на светот нема

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Свет

  Враќањето во милост на поранешниот американски претседател Ендру Џексон, во модерно време опишан како првиот „популистички“ претседател на САД,

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *