МАКФАКС

Култура

Книга и цвеќе за читателките по повод 8 Март во Ресен

Книга и цвеќе за читателките по повод 8 Март во Ресен

Книги

  Пет години по ред на 8 Март, во Домот на културата „Драги Тозија“ од Ресен, се одржува средба со читателките, кои имаат можност одблиску да се запознаат со литературните

Прочитајте го целиот напис
08.03.2017

Брзо сликање за 8 Март во Прилеп

Брзо сликање за 8 Март во Прилеп

Култура

  Под мотото, „Уметниците по повод Осми март“, во ЦК „Марко Цепенков“, во вторник се одржа традиционалната манифестацијата „Брзо сликање“, на која осум уметници членови на Друштвото на ликовни уметници

Прочитајте го целиот напис
07.03.2017

Вера Калин со „Бездомникот со златен часовник“ прогласена за најчитан автор во 2016

Вера Калин со „Бездомникот со златен часовник“ прогласена за најчитан автор во 2016

Книги

  Младата писателка Вера Калин односно, Верче Карафилоска е најчитан автор во 2016, година, а признанието и беше врачено во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ која во понеделник

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Книгата – совршен подарок за секоја дама

Книгата – совршен подарок за секоја дама

Книги

  Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на Книга подарок за посебна дама како тебе, која во месецот на жената ќе може да се купи по промотивна цена

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Сарандон и Ланг во серијата за Џоан Крафорд и Бет Дејвис

Сарандон и Ланг во серијата за Џоан Крафорд и Бет Дејвис

Филм

Од неделата на американската кабелска телевизија FX почнува прикажувањето на серијата на режисерот Рајан Марфи под насловот „Кавга: Бет и

Прочитајте го целиот напис
05.03.2017

Во Галилеја откриен мистериозен мегалитен долмен

Во Галилеја откриен мистериозен мегалитен долмен

Археологија

Мистериозен долмен од мегалит, вид камена гробна комора, стар повеќе од 4.000 години и украсена со гравури, откриена е во

Прочитајте го целиот напис
05.03.2017

Во Франција, сепак, објавена контроверзната книга „Исламски фашизам“

Во Франција, сепак, објавена контроверзната книга „Исламски фашизам“

Книги

Есејот „Исламска фашизам“ на германскиот државјанин од египетско потекло Хамед Абдел-Самад во која авторот жестоко се пресметува со ткн политички

Прочитајте го целиот напис
05.03.2017

Промоција на монографија и документарен филм за „Копачката“

Промоција на монографија и документарен филм за „Копачката“

Култура

Патот на орото „Копачка“, од соборот во пијанечкото село Драмче преку многубројните домашни и светски фестивали, па сé до УНЕСКО

Прочитајте го целиот напис
04.03.2017

Изложба на рачно изработени светилки со уникатен дизајн

Изложба на рачно изработени светилки со уникатен дизајн

Изложби

  Сите љубители на oдлични дизајни, беа дел од изложбата на рачно изработени светилки која се одржа во уникатниот еклектичен

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

Ѕвездите од The Big Bang Theory се откажаа од дел од хонорарите за колешките да земат повисоки плати

Ѕвездите од The Big Bang Theory се откажаа од дел од хонорарите за колешките да земат повисоки плати

Култура

  Актерската екипа на популарната американска хумористична серија The Big Bang Theory покажа голема колегијалност во новите преговори за платите

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *