Контакт

Црна хроника

Србинот Угреновиќ се произнесе за виновен за убиството на Димитар Матилоски на Нова година во Охрид

Објавено пред

Во Основниот суд во Охрид, во четвртокот, започна и заврши судскиот процес за убиството што се случи на Нова година во центарот на Охрид, кога по претходна расправија во угостителски објект, надвор од него, до смрт беше претепан 27-годишниот Димитар Матилоски.

За убиството обвинет е српскиот државјанин Бојан Угреновиќ од Краљево, Р. Србија, кој на почетокот од главната расправа на прашање на судечкиот судија Весна Кичеец, изјави дека се чувствува виновен за кривичното дело за кое се товари и изрази жалење и каење за стореното дело. 29-годишниот жител на Краљево ги прифати сите наводи во обвинението кое го товари дека критичната вечер физички го нападнал Димитар Матилоски во кафе барот „Табана“, а потоа надвор му задал удари, од кои еден во пределот на лицето бил фатален за младиот охриѓанец.

Членовите на семејството на убиениот скршени од болка гласно негодуваа на зборовите на обвинетиот дофрлајќи му дека е убиец, за што беа опоменати од судијката Весна Кичееец. пренесува Ohridnews.

Семејството изрази незадовослтво од текот на судскиот процес, бидејќи судот не го зел предвид нивното барање на обвинетиот да му се суди за свирепо убиство.

„Обвинетиот ја призна вината, сега судот ќе му одреди минимална казна, крајно сме револтирани. Очекувавме дека судот ќе ги признае нашите докази и ќе влезат во доказната постапка и на обвинетиот ќе му се суди за свирепо убиство, а тој сега ќе се суди за обично убиство, бидејќи ја призна вината и денеска по една година изрази каење и жал за тоа што го сторил“, изјави по завршувањето на судското рочиште Цветанка Матилоска Пешиќ, сестра на Димитар Матилоски.

Во завршните зборови обвинителството остана на изнесените наводи во поднесеното обвинение и побара судот да му изрече соодветна затворска казна на обвинетиот без оглед на признанието на вината.

Тоа, пак, според правниот застапник на оштетните, на семејството на убиениот му ја скратило можноста да бара преквалификација на делото.

Истакнато е оштетно побарување во висина од 10 милиони денари за претрпената загуба и душевна болка.

Судот по разгледување на прифатените докази треба да одреди датум на соопштување на пресудата. Согласно законот на обвинетиот моѓе да му биде изречена затворска казна од минимум пет до максимум 20 години. крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Загина прилепчанец, со мотоцикл излетал од патот

Објавено пред

На локалниот пат Прилеп – село Лениште, во попладневните часови на 11 мај, мотоцикл „томос“, управуван од С. Т. (71) од Прилеп, изгубил контрола и излетал од патот.

По незгодата, мотоциклистот бил пренесен во Градската болница во Прилеп, каде што од страна на лекар била констатирана смрт.

Увид на местото на незгодата извршила екипа од прилепската полициска станица.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

305 санкционирани мотоциклисти на територијата на целата држава

Објавено пред

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден (11 мај) спровела засилени контроли на целата територија на државата за санкционирање прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што казнети се 305 возачи.

Како што информираат од МВР, 201 возач не користеле заштитна кацига за време на возењето, 64 возеле без возачка дозвола, девет мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.

Од Министерството посочуваат дека засилените контроли ќе продолжат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Обвинение против Гостиварец за ширење расистички и ксенофобичен материјал на „Фејсбук“

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот 65-годишник, револтиран од политички настани, на 15.3.2019 година на својот личен профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ напишал објава поврзана со терористичките напади во Нов Зеланд.

Со статусот тој повикал на насилство кон граѓаните и имотот на Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацевите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија41 минута

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 часа

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија4 часа

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет4 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија6 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа6 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа6 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет7 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет8 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија19 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија23 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија23 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија1 ден

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Досие