Контакт

Македонија

Милошоски очекува препорака од ЕК за почеток на преговорите

Објавено пред

На 14 октомври годинава очекувам да ја слушнеме добрата вест – Македонија да добие препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, изјави во Стокхолм министерот Антонио Милошоски

Денешниот состанок, како што посочи македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, е добра прилика за државите кандидати вклучително и за Македонија да ја искористат можноста да ги набројат реформите и достигнувањата што ги оствариле во изминатиот период.„Напомнав дека Македонија успешно ги исполнува зададените осум одредници и оти продолжуваме во однос на тој процес. Ја соопштив и најновата вест за постигнатиот поширок консензус во однос на важниот Закон за државни службеници и дека нашата намера е секогаш кога работиме на важни реформи да имаме што посирока поддршка кога е тоа можно“, рекол Милошоски по завршувањето на неформалниото состанок на на шефовите на дипломатиите на државите членки на Европската Унија.Шефот на македонската дипломатија, како што јави известувачот на МИА од Стокхолм, пред учесниците на состанокот посочи дека процесот на евроинтеграции во Република Македонија е поддржан од огромното мнозинство граѓани и дека политичките структури и владините институции се посветени на оваа работа како на врвен приоритет.„Очекувам тоа да биде препознено, а има позитивни сигнали и од земјите членки на ЕУ и од Европската комисија. Сметам дека тоа ќе доведе до добивање позитивен извештај на 14 октомври годинава“, истакнал Милошоски.На маргините на неформалниот собер, македонскиот министер за надвпрешни работи имаше средби со повеќе колеги од земјите членки на ЕУ.Средбата со новиот министер за надворешни работи на Белгија Ив Летерме, како што рекол Милошоски била во насока на запознавање. „Белгија е земја членка која следната година во второто полугодие ќе претседава со Унијата. Важно е да имаме добра можност за претставување на нашите достигнувања, бидејки Белгија е земја со голем кредибилитет и основач на ЕУ, и поради тоа важно е политичката комунуникација да биде на највисоко ниво“, смета Милошоски.Со министерот за надворешни работи на Литванија, Вигаудас Ушацкас, пак, биле договорени следни средби на кои, како што рече шефот на македонската дипломатија, би можело повеќе заеднички да се работи на развојот на билатералните врски.По завршувањето на состанокот министрите за надворешни работи на Македонија и на Естонија Антонио Милошоски и Урмас Пает потпишаа Протокол за соработка со што се заокружуваат добрите односи меѓу двете држави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Богдановиќ: Општина Центар ќе реализира сè што е неопходно за нормално функционирање на угостителските објекти

Објавено пред

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, имаше средба со претставници на угостителите од општината.

Од Општината соопштија дека во текот на неделата ќе се организираат повеќе состаноци со угостителите, распоредени територијално и етапно, со цел почитување на мерките и препораките за зголемена безбедност поради коронавирусот.

„Овој состанокот се одржа по иницијатива на Општина Центар, Полициската станица – Центар и СВР – Скопје заради актуелната ситуацијата со кризата предизвикана од вирусот. Со угостителите разговаравме за реорганизација на работата на угостителските објекти, обезбедување услови за зголемување на нивниот капацитет на работа врз основа на насоките и препораките од надлежните институции“, изјави градоначалникот Саша Богдановиќ.

Тој најави дека општината ќе ги разгледа сите барања и предлози и ќе се реализира сè што е неопходно за нормално функционирање на објектите, со доследно почитување на препораките за заштита од вирусот и во согласност со законската рамка.

Командирот на ПС – Центар, Милисав Мијаличиќ изјави дека благодарение на донацијата на велосипедите и велосипедската опрема од Општина Центар, ќе се овозможи зголемено присуство на полициските службеници на терен, со цел брза и ефекисна реакција по пријави од граѓаните на територијата на општината.

Прикажи повеќе...

Македонија

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Објавено пред

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е позитивна на коронавирус.

„По насоки и препорака на епидемиолозите, во наредниот период ќе бидам во самоизолација, поради кратка средба што ја имав со мојата пријателка Сања Лукаревска. Немам никакви симптоми, се чувствувам одлично, а ќе се тестирам во текот на утрешниот ден. На мојата драга пријателка Сања, на другарот Мухамед Зекири и неговото семејство и на сите граѓани кои се позитивни на Ковид-19 и се во самоизолација, им посакувам брзо оздравување и добро здравје“, напиша таа на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спроведени контроли кај над 2.000 угостители, во 24 објекти не се почитувале заштитните мерки

Објавено пред

Од почнувањето со работа на угостителските објекти до сега од страна на Министерството за внатрешни работи во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се контроли на вкупно 2.184 објекти, информираат од МВР.

При проверките било утврдено дека 24 угостители не ги спроведуваат одлуките на Влада. Од вкупниот број контроли, 1.573 биле направени за време на викендот (од петок до недела), а 483 во текот на вчерашниот ден.

Понатамошното постапување по однос на констатираните прекршоци е во надлежност на Државниот пазарен инспекторат.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат одлуките на Владата кои се однесуваат на соодветна употреба на заштитна опрема, а угостителските објекти да ги преземат сите мерки за нивно соодветно спроведување.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија2 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион3 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет4 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет4 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт5 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа5 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет5 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет16 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет17 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија17 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија22 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија22 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија23 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 ден

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија1 ден

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Досие