МАКФАКС

Почетна

    Оливер Спасовски: Добиваме закани дека ќе бидеме заколени

Оливер Спасовски: Добиваме закани дека ќе бидеме заколени

Нема посериозен инцидент од влез на протестанти во институциите, изјави пратеникот Оливер Спасовски во вечершната емисија 360 степени на Алсат-М. Околу две илјади до три илјади членови на СДСМ, според Спасовски биле пред партиското седиште, но им било посочено да не доаѓаат кон Собранието. Добивме закани дека ќе бидеме заколени и убиени, рече Спасовски во емисијата. Потенцираше дека директорот на БЈБ Митко Чавков е на врвот на пирамидата на одговорноста.  Спасовски изјави дека неколку пратеници претходно сами ги оставиле железните пречки на вратите, за демонстрантите полесно да влезат. На еден од нив му падна пиштолот, рече Спасовски.
Прочитајте го целиот напис
    Порасна добивката и приходите на Microsoft

Порасна добивката и приходите на Microsoft

НЕТО добивката на Microsoft во првиот квартал порасна речиси 28 отсто, на 4,8 милијарди американски долари(УСД). Според извештајот на Microsoft, објавен во четвртокот, приходите изнесувале 23,56 милијарди УСД, шест отсто повеќе од истиот период лани. Инвеститорите беа разочарани од послабите приходи од очекуваното, па во продолженото тргување на Волстрит цената на акциите на овој софтверски гигант во четврток падна околу 0,6 отсто. /крај/он/ст
Прочитајте го целиот напис
Култура

„Ден на ослободувањето“ за крај на СФФ

„Ден на ослободувањето“ за крај на СФФ

Daily news

Со филмот „Ден на ослободувањето“ на норвешкиот режисер Мортен Травик вечерва ќе биде означен крајот на годинешното издание на Скопскиот филмски фестивал. Ова е досега најчудната севернокорејска приказна: вистинската приказна

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Искра Шукарова автор на македонската порака за одбележување на Меѓународниот ден на тaнцот

Искра Шукарова автор на македонската порака за одбележување на Меѓународниот ден на тaнцот

Daily news

  „Танцот трасира патеки. Го материјализира замисленото движење. Се заигрува во просторот, така осознавајќи се. Ја исчитува формата однатре и ја манифестира кон надвор. Ја споделува со околината. На тој

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Битола на глобалната мапа за одбележување на Меѓународниот ден на џезот

Битола на глобалната мапа за одбележување на Меѓународниот ден на џезот

Daily news

  Младински културен центар – Битола (официјален УНЕСКО младински клуб),  в недела, 30 април 2017 година, во кафе бар „Камарите“ летна бавча во Битола, со почеток во 11.30 часот организира

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

„Фатален исход” во кината од 11 мај

„Фатален исход” во кината од 11 мај

Daily news

  Филмот „Фатален исход” е заснован на вистинска приказна во Германија, кога два патнички авиони се судираат поради грешка на контролорот од сообраќајот. Приказната ги следи животите на двајца потполни

Прочитајте го целиот напис
28.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *