МАКФАКС

Почетна

    Заев: Иванов направи државен удар – постои предизборно ветување на албанските партии како декларација

Заев: Иванов направи државен удар – постои предизборно ветување на албанските партии како декларација

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервјуто на Канал 5 , посочи дека претседателот Иванов направил државен удар, наместо да има мирен трансфер на власта. „Нема платформи или декларации„, рече Заев,„ само програма на новата Влада„. „Постои ветување кон албанските партии преточено во декларација за појдовни точки за преговори за влада. Тоа беше поставено пред Груевски, а сега и со СДСМ. Ние објавивме програма на влада и веќе нема партиски програми и декларации. Како би било јас да кажам дека Груевски е во Тиранска влада, нема да биде чесно. Затоа го повикувам на дуел заедно со Иванов за да ги разјасниме овие работи пред народот„ потенцира Заев. Новиот претседател на парламентот ќе му пушти допис на Иванов, со цел во рок од десет дена да го даде мандатот, изјави Заев. Лидерот на СДСМ посочува дека Талат Џафери од ДУИ е еден од посериозните кандидати за претседател на Собранието на РМ, затоа што поседува најголемо искуство во работењето на парламентот. “Повикот на Груевски за малцинска влада е федерализација. Ако Македонците формираат влада, каде ќе се Албанците? Барем една албанска партија мора да е во власта. Груевски нуди малцинска влада, а зашто да нема мнозинска влада? Од тука се јасни работите, понудата на Груевски е да ја замајува јавноста и да купува време, а да губи време Македонија„, рече Заев, додавајќи дека е лага  ќе сме го сменеле името, за тоа може да одлучат само граѓаните на референдум. “Лаги се тие на Никола дека ќе ја снемало Македонија и дека ќе сме го сменело името. Може да го снема Никола, но секој мора да одговара пред законот“, рече Заев во интервјуто на Канал5./крај/мф/кс  
Прочитајте го целиот напис
Tags
Tags
    (ВИДЕО) Во Синсинати убиено е едно лице, а 15 се повредени

(ВИДЕО) Во Синсинати убиено е едно лице, а 15 се повредени

  Едно лице загина во неделата наутро, а најмалку 15 се повредени при напад во ноќен клуб во градот Синсинати во САД, јави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на локалната полиција, која соопшти дека нападот го извршиле „неколку лица“.   Нападот се случил во ноќниот клуб „Камео“ околу 1.00 часот по локално време, соопшти полиција во Охајо.   Полицискиот претставник Ким Вилијамс наведе дека властите во Ојахо не се сигурно што го предизвикало нападот во ноќниот клуб, напоменувајќи дека во клубот имало голем број млади лица и дека и претходно таму имало инциденти. https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=bMg9HIuIbkM „Сепак ова е најлошо до сега„, нагласи Вилијамс.   Повредените се хоспитализирани, а неколку лица се во животна опасност.   Се уште никој не е задржан како осомничен, а полицијата ги испитува сведоците./крај.мф/кс
Прочитајте го целиот напис
Култура

Почина ликовниот уметник Нове Франговски

Почина ликовниот уметник Нове Франговски

Култура

Утрово, по кратко боледување, почина Нове Франговски (р. 02.08.1937, Галичник – 25.03.2017, Скопје), еден од најекспонираните претставници на средната генерација ликовни уметници во Македонија. Основно образование и училиште за применета

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу лауреат на Sirmium Music Fest“

Младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу лауреат на Sirmium Music Fest“

Манифестации

Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу го освои првото место и е прогласен за лауреат на натпреварот во категорија на постари пијанисти од основните школи. Наградата ја доби на интернационалниот пијанистички натпревар

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Добитник на наградата „Златен венец“ на СВП за 2017 е Чарлс Симиќ

Добитник на наградата „Златен венец“ на СВП за 2017 е Чарлс Симиќ

Манифестации

Добитник на наградата „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ (СВП) за 2017 година, е поетот и есеист од САД, роден во Белград во 1938 година, Чарлс Симиќ, соопшти Управниот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Изложба на Цветанка Јованова Хермес

Изложба на Цветанка Јованова Хермес

Изложби

  Цветанка Јованова Хермес со своите креации го поставува ултимативното човеково прашање „Кој си ти?“ на изложбата која ќе се одржи во Порта Македонија во 20.30 часот, во вторник. „Секој

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *